Salvamarii, față în față cu ignoranța turiștilor. Pericolul din valuri poate fi mortal, dar salvatorii sunt înjurați și agresați
Cuprinși de atmosfera relaxantă de la mare sau de dorința de adrenalină, mulți turiști de pe litoral ignoră pericolul de înec. Unii înoată departe de geamanduri, în apă foarte adâncă, sau se relaxează pe saltele și sunt duși de valuri în larg. 15 oameni au murit înecați anul acesta, iar 40 au fost salvați. Cei care le vin în ajutor, salvamarii, au parte însă de multe vorbe de ocară sau chiar agresiuni.
În fiecare an, turiștii care merg în vacanță la mare, pe litoralul românesc, se expun riscurilor din dorința de a avea parte de adrenalină și ignoră riscurile, chiar dacă ar putea plăti cu prețul viețîi.
Cei mai mulți turiști, care ajung să își piardă viețile în mare, sunt cei care ignoră sfaturile salvamarilor, ignoră steagul roșu care interzice scăldatul atunci când condițiile meteo sunt nefavorabile ori plutesc cu mijloace gonflabile dincolo de geamandură. Acolo pericolul este major, pentru că adâncimea apei este mai mare de 2 metri.
Salvamarii sunt atenți la tot ce se întâmplă pe malul mării, dar și în apă, mai ales când unii turiști se aventurează în larg. Însă mulți le răspund cu injurii sau acte de violență.
Gelu Vătămănescu coordonatorul salvamarilor din Eforie Nord: Replicile folosite, mai ales când fluierăm: nu suntem la oi, fluierăm toată ziua și îi doare capul, le stricăm vacanța. Dar fluierăm tot din cauza lor, pentru că tot ei sunt cei care intră în apă și trebuie să îi avertizăm de pericole.
Unul dintre cele mai mari riscuri la care se expun turiștii apare atunci când plutesc pe saltele sau colace.. Iar curențîi puternici îi trag către larg.
Riscurile sunt mari și pentru salvamari.
Costin Nistor, salvamar Eforie Nord: Dacă ajung să se înece, nu mai e loc de tocmeală. Acolo strigă „ajutor!”. Vă dați seama că este și viața noastră în pericol. Avem și noi familii, avem și noi copii, ne pun în pericol. Se urcă pe noi acolo. Sunt disperați acolo.
Un raport Eurostat din 2022, arată că România s-a aflat pe locul patru în topul țărilor în care s-au înregistrat decese prin înec. 472 de oameni au murit, iar cei mai mulți au fost bărbați. Din 2022, numărul deceselor prin înec a început să scadă. Anul trecut în Constanța au murit 29 de adulți și un minor, iar 77 de persoane au fost salvate. Iar anul acesta s-au înregistrat până acum 15 victime.

