Salonul auto de la Bruxelles și-a deschis porțile. Mașinile pe combustie par să revină spectaculos

11 January 2025, 21:28

Atât în Europa, cât și peste Ocean s-a dat startul celor mai importante evenimente auto ale anului. La salonul de la Bruxelles mașinile pe combustie par să revină spectaculos în prim plan. Iar la faimosul salon moto de la Detroit inovația este cuvântul de ordine.

Problemele din industria auto europeană sunt pe buzele tuturor la salonul de la Bruxelles. Constructorii auto participanți spun că e un show crucial pentru acest sector, care se zbate să supraviețuiască în condițiile în care vânzările de mașini noi scad dramatic de la an la an, din cauza creșterii prețurilor.

Constructorii auto prezenți la Bruxelles dau asigurări că sunt modele pentru toate buzunarele și pentru toate gusturile: mașini cu motor cu ardere internă, autovehicule hibrid și, bineînțeles, și mașini electrice.

Deși jurnaliștii de specialitate sunt de părere că celebrul salon auto de la Detroit – care are o vechime de 100 de ani – și a cam pierdut din strălucire, ediția 2025 se anunță una de succes. Cel puțin așa speră organizatorii.

Vedetă show ului în prima zi a fost Spiritul Americii – The Spirit of America. Așa se numește noul Mustang, model care a stârnit curiozitatea specialiștilor, dar și a publicului larg. Bolidul atinge o viteză maximă de 325 de km la oră.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite