Salman Rushdie va publica în noiembrie prima sa carte de ficțiune după agresiunea suferită în 2022
Scriitorul Salman Rushdie va publica în luna noiembrie o colecție de nuvele, prima sa carte de ficțiune publicată după 2022, când a căzut victimă unui atac cu cuțitul care l-a costat ochiului drept, a anunțat vineri editura Penguin Random House, transmite AFP.
Cartea, intitulată ‘The Eleventh Hour’, aduce laolaltă cinci nuvele și povestiri plasate în cele trei țări în care a trăit autorul: India sa natală, Regatul Unit și Statele Unite, unde locuiește în prezent, potrivit unui comunicat al editurii.
Este o ‘colecție de nuvele emoționante și magistrale care ne poartă în jurul lumii, de la cartierele din Mumbai până la prestigioase universități engleze’, și este programată să fie lansată pe 4 noiembrie, se precizează în comunicat.
‘Cele trei povești din acest volum, toate scrise în ultimele douăsprezece luni, explorează teme și locuri care îmi ocupă mintea – mortalitatea, Bombay, despărțirile, Anglia (în special Cambridge), furia, pacea, America’, susține autorul în vârstă de 77 de ani în comunicatul de presă.
‘Sunt încântat că aceste povești, care sunt foarte diferite una de cealaltă ca decor, narațiune și tehnică, reușesc totuși să intre într-un dialog între ele și cu cele două povești care servesc drept prolog și epilog acestui trio’, a adăugat Salman Rushdie.
Autorul cărții ‘Versurile satanice’, o carte care a atras asupra sa o fatwa din Iran în urmă cu peste 30 de ani, fiind considerată o blasfemie, a fost atacat cu un cuțit pe 12 august 2022, în nord-estul Statelor Unite, de un bărbat libanezo-american, ce a fost condamnat în februarie pentru tentativă de omor.
Rushdie vorbește despre atac într-o carte autobiografică publicată în 2024, ‘The Knife’.

