Sagrada Familia din Barcelona a devenit cea mai înaltă biserică din lume, după amplasarea turnului central

1 November 2025, 16:54 (actualizat 1 November 2025, 19:27)

Sagrada Familia din Barcelona a devenit cea mai înaltă biserică din lume, odată cu amplasarea turnului central. Acesta are acum o înălțime de aproape 163 de metri, depășind astfel Catedrala din Ulm, până acum cel mai înalt turn de biserică din lume.

Dar edificiul este încă în construcție, iar la finalizarea întregii lucrări va avea peste 172 de metri.

Fațadele exterioare ale monumentului proiectat de Antoni Gaudí se vor finaliza anul viitor, iar interiorul, în aproximativ zece ani.

Componenta instalată, fabricată în landul Bavaria din sudul Germaniei, a fost livrată la Barcelona în patru segmente în luna iulie și pregătită pe o platformă montată deasupra navei centrale a catedralei.

Învelișul exterior al clădirii, realizat din ceramică smălțuită albă și din sticlă, este conceput pentru a reflecta lumina și a rezista la condiții meteorologice extreme.

Potrivit arhitectului care coordonează lucrările, inaugurarea oficială este planificată pe 10 iunie 2026, pentru a comemora împlinirea a 100 de ani de la moartea arhitectului original al catedralei, Antoni Gaudi. 

Lucrările la Sagrada Familia, începute în secolul al XIX-lea, s-au accelerat în ultima vreme datorită încasărilor din turism.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite