Sacii cu buletinele de vot, predați în timp record în Capitală. În Bucureşti, procesul s-a desfăşurat rapid şi fără incidente
Noapte albă la Birourile Electorale de Sector din Capitală. Preşedinţii secţiilor de votare au predat sacii sigilaţi cu buletinele de vot, împreună cu ştampilele şi procesele-verbale întocmite după numărătoarea finală. În Bucureşti, întregul proces s-a desfăşurat rapid şi fără incidente.
După finalizarea numărării voturilor și sigilarea sacilor, președinții secțiilor au fost escortați de jandarmi din secțiile de votare până la punctele de predare.
Președinții secțiilor de vot din Capitală spun că totul a decurs conform procedurilor. Unii dintre ei s-au declarat surprinși de numărul mai mic de alegători față de alte scrutine.
”Foarte mică, 37 la sută în secția noastră. Nu știu care a fost motivul. Lumea civilizată, fără scandal, fără reproșuri.”
”O zi foarte ușoară. (întrebare: Ați avut votanți?) Da, undeva la 700 aproape.”
”A ajutat foarte mult să fim uniți, să știm ce avem de făcut. Un președinte care a organizat. Contează mult ca cei care dau tonul să fie organizați.”
”Secția noastră a terminat la 9.40 și am așteptat mașina până la ora asta. Când se putea organiza foarte ușor să ne ia de la altă secție, de la 50 de metri.”
Predarea sacilor cu voturi în Capitală s-a încheiat într-un timp record. Unii dintre președinții secțiilor de votare au putut pleca acasă înainte de miezul nopții.

