Sabotajul asupra Nord Stream: Ucraineanul reţinut în Polonia va rămâne în arest preventiv pentru încă 40 de zile
Un tribunal polonez a decis luni că ucraineanul reţinut în Polonia la cererea Germaniei pentru presupusa sa implicare în sabotajul din 2022 asupra gazoductelor Nord Stream din Marea Baltică, trebuie să rămână în arest preventiv pentru încă 40 de zile, relatează Reuters.
Volodimir Z., un scafandru profesionist, a fost reţinut lângă Varşovia marţea trecută, iar instanţa a decis că va fi ţinut în arest timp de şapte zile.
Tribunalul a decis luni să prelungească detenţia sa în timp ce se ia o decizie cu privire la transferul său în Germania pe baza unui mandat european de arestare.
Acest scafandru profesionist ‘a făcut parte dintr-un grup de indivizi care au plasat dispozitive explozive pe conductele Nord Stream 1 şi Nord Stream 2, în apropierea insulei (daneze) Bornholm, în septembrie 2022’, a precizat Parchetul federal german.
Pe 26 septembrie 2022, o explozie subacvatică a avariat în apropierea insulei daneze Bornholm una din cele două conducte ale gazoductului Nord Stream 2, cel mai recent construit şi care până atunci nu fusese folosit deloc. Alte explozii provocate în acelaşi timp şi în aceeaşi zonă au avariat ambele conducte ale gazoductului Nord Stream 1, prin care Germania importa gaz rusesc din anul 2011.
După sabotaj, anchete judiciare au fost deschise de Germania, Suedia şi Danemarca. Anchetele au fost închise în cele două ţări scandinave în 2024, dar ancheta germană a identificat o celulă ucraineană alcătuită din cinci bărbaţi şi o femeie ca participanţi la sabotaj.

