Ruşii au lovit o instalaţie a centralei nucleare de la Cernobîl. Zelenski e la Londra pentru reuniunea ţărilor care sprijină Kievul
Rusia a atacat centrală nucleară de la Cernobîl, au anunțat autoritățile de la Kiev. Președintele Volodimir Zelenski a precizat că o drona a Moscovei a lovit o instalație de depozitare a reziduurilor nucleare. Este o lovitură josnică, a transmis Zelenski, pe o rețea socială, în ziua în care a plecat la Londra pentru întâlnirea coaliției care sprijină Ucraina în războiul contra Moscovei.
Președintele Ucrainei Volodimir Zelenski a anunțat că Rusia a atacat în mod intenționat centrală nucleară de la Cernobîl, acolo unde în urmă cu 40 de ani a avut loc cel mai grav incident nuclear din istorie.
Astăzi, ruşii au atacat, din nou, teritoriul special din jurul Centralei Nucleare Cernobîl. O dronă Shahed a lovit una dintre clădirile instalaţiei de depozitare a reziduurilor nucleare. O structură extrem de importantă şi o lovitură a ruşilor extrem de josnică.
Atacul a avut loc cu puțîn timp înainte că președintele Ucrainei să plece la Londra, acolo unde are loc reuniunea liderilor europeni care susțîn Ucraina în războiul contra Rusiei. La reuniunea găzduită de premierul britanic Keir Starmer participa și președintele francez Emmanuel Macron și cancelarul german Friedrich Merz.
Înaintea plecării la Londra, Zelenski a postat un rezumat al atacurilor rusești din această săptămâna.
Rusia a continuat atacurile asupra orașelor ucrainene și a lansat peste 200 de drone, noaptea trecută.
Pe de altă parte, experții citați de presă de la Londra spun că Vladimir Putin se comportă tot mai ciudat în ultima vreme și da semne că starea să mentală se deteriorează rapid. La recentul summmit economic de la Sank Petersburg, Putin a arătat obosit și declarațiile făcute nu aveau corespondent în realitate.

