Ruşii au distrus “aproape toată” infrastructura energetică din Harkov
Ruşii au distrus “aproape toată” infrastructura energetică critică din Harkov, a declarat primarul Ihor Terejov într-un interviu acordat postului de presă Liga.net, publicat pe 1 aprilie.
Harkov a fost în prima linie a atacurilor rusești de la începutul războiului și a cunoscut o escaladare a loviturilor în ultimele săptămâni.
Atacurile au distrus o termocentrală și toate substațiile electrice din al doilea oraș ca mărime din Ucraina, a declarat anterior Terekhov.
Întrebat despre motivele intensificării loviturilor, primarul a răspuns că nu știe care este planul Rusiei.
“Infrastructura (energetică) privată este, de asemenea, distrusă. Rusia vrea să ne intimideze, dar acest lucru este imposibil”, a declarat Terekhov.
Potrivit primarului, situația actuală a industriei energetice din oraș este “foarte dificilă”. Centrele de asistență umanitară, cunoscute și sub numele de “Puncte de Invincibilitate”, funcționează în Harkov non-stop.
“Am trecut prin vremuri mai grele și vom supraviețui și acestor vremuri”, a declarat Terekhov.
La 29 martie, compania energetică de stat Centrenergo a raportat că trupele rusești au distrus centrala termică Zmiiv din regiunea Harkov în timpul unui atac recent de amploare.
Alte atacuri recente din Harkov includ un atac din 30 martie, în care un proiectil glisant a rănit o persoană, și un atac din 27 martie, în care o muniție glisantă a ucis un civil și a rănit cel puțin alte 19 persoane, inclusiv patru copii.

