Rusia și-a continuat atacurile asupra orașelor ucrainene. Situația energetică, prioritară pentru Ucraina
Rusia și-a continuat atacurile mortale asupra orașelor ucrainene. Sute de drone au lovit blocuri, case și, mai ales, rețeaua energetică a Ucrainei pentru a-i obliga pe ucraineni să sufere de frig. Oficialii de la Kiev încearcă să ajute populația cu generatoare de energie electrică și alte măsuri. În acest timp, ministrul rus de externe a spus că până la pace mai este un drum lung.
Autoritățile de la Kiev au planificat noi măsuri pentru ajutorarea populației în actuala criză energetică, provocată de bombardamentele intense ale Rusiei asupra instalațiilor electrice și a centralelor termice ucrainene.
Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: Guvernul va face mai accesibilă achiziționarea de noi echipamente pentru clădirile de apartamente, astfel încât proprietarii și asociațiile să poată cumpăra mai multe generatoare și alte echipamente care sunt neapărat necesare în actuala criză energetică. Oficialii vor extinde, de asemenea, programele de sprijin pentru proprietarii caselor particulare, pentru a le permite accesul la surse autonome de energie.
Oamenii din marile orașe se adaptează la noile condiții.
Și un oraș din vestul Ucrainei, situat la câțiva kilometri de granița cu Polonia și la mare distanță de linia frontului, se confruntă cu întreruperi tot mai dese ale alimentării cu energie electrică. Un centru comunitar, dotat cu generatoare, le asigură locuitorilor posibilitatea de a sta câteva ore acolo.
În acest timp, Moscova a dat de înțeles că nu va fi prea curând o nouă rundă de negocieri, după cele de la Abu Dhabi de săptămâna trecută.

