Rusia se aşteaptă la un “dialog pozitiv” la Riad, spune un membru al delegaţiei ruse
Rusia se aşteaptă la un “dialog pozitiv” în Arabia Saudită, a declarat Kiril Dmitriev, membru al delegaţiei ruse, cu puţin timp înainte de începerea discuţiilor ruso-americane de la Riad, primele de la începutul războiului din Ucraina, informează EFE.
“Ne aşteptăm la o discuţie pozitivă, la un dialog pozitiv”, a afirmat din în capitala saudită Dmitriev, directorul Fondului de investiţii directe şi responsabil al părţii ruse cu componenta economică a discuţiilor, într-o intervenţie la postul rus de televiziune de stat Rossia-24.
El a subliniat că “găsirea unor căi economice comune şi a unor soluţii pozitive la probleme este extrem de importantă, în special pentru Statele Unite şi pentru multe alte ţări care încep să înţeleagă că piaţa rusă este extrem de atractivă şi că este necesar să fie prezente acolo” (pe această piaţă – n.r.).
“Sperăm că poziţia Rusiei va fi auzită foarte clar şi că dialogul va continua”, a adăugat Dmitriev.
Delegaţiile Statelor Unite ale Americii şi Rusiei la discuţiile de la Riad sunt conduse de secretarul de stat Marco Rubio şi, respectiv, ministrul de externe Serghei Lavrov.
Atât Moscova, cât şi Washingtonul văd întâlnirea ca un pas în direcţia normalizării relaţiilor bilaterale şi o oportunitate de a discuta o posibilă soluţie la războiul din Ucraina.
sursa Agerpres

