Rusia bombardează sistematic infrastructura energetică a Ucrainei. Atacuri în orașele Sumî, Dnipro, Cernihiv şi Zaporojie
În fiecare noapte, Ucraina este zguduită de bombardamentele inamicului. De data aceasta au fost vizate orașele Sumî, Dnipro, Cernihiv şi Zaporojie. Atacurile neobosite ale rușilor au lăsat în urmă un mort şi 22 de răniţi, dar şi distrugeri semnificative.
Cel puțin șapte persoane au fost rănite într-un atac cu drone lansat noaptea trecută asupra orașului ucrainean Sumî. Un bloc cu nouă etaje a fost avariat în urma loviturilor şi incendiilor declanşate de acestea. Salvatorii au eliberat de sub dărâmături mai multe persoane, între care şi copii.
Nici oraşele Dnipro și Cernihiv nu au fost scutite de brutalitatea ruşilor. Atacurile cu drone și artilerie s-au soldat cu moartea unui om şi rănirea altor opt persoane. Explozii puternice au avariat mai multe clădiri rezidențiale şi administrative, precum şi vehicule.
În Cernihiv, o conductă de gaze aflată lângă o clădire a luat foc. Incendiul periculos a fost lichidat cu dificultate de pompierii ucraineni.
Potrivit autorităţilor ucrainene, atacuri nocturne au avut loc în mai multe regiuni din nordul, centrul şi estul ţării.
Forțele aeriene ale Ucrainei au declarat că au interceptat 131 din cele 149 de drone lansate peste noapte.
Moscova și-a intensificat loviturile asupra infrastructurii critice a Ucrainei, în încercarea de a-i slăbi capacitatea energetică, pe măsură ce se instalează iarna.

