Rusia anunță că își consolidează forțele militare în Europa, ca răspuns la acțiunile NATO
Rusia și-a întărit forțele militare în nordul și vestul țării pentru a contracara ceea ce Moscova percepe ca o consolidare a forțelor NATO în apropierea Rusiei, a declarat marți ministrul apărării, Serghei Șoigu, potrivit Reuters.
Ca răspuns la invazia Rusiei în Ucraina din 2022, Finlanda a aderat la NATO, iar Suedia este pe punctul de a face același lucru.
În această săptămână, NATO desfășoară un exercițiu militar numit Nordic Response 2024, despre care spune că va implica peste 20.000 de soldați din Norvegia, Finlanda și Suedia și se va concentra pe apărarea colectivă.
„În contextul acumulării potențialului militar al NATO în apropierea granițelor rusești, al extinderii alianței prin aderarea Finlandei și, în viitor, a Suediei, am luat măsuri pentru a consolida grupările de trupe în direcțiile strategice de nord-vest și vest„, a declarat Soigu generalilor de rang înalt, fără a oferi detalii.
Războiul din Ucraina a declanșat cea mai profundă criză în relațiile Rusiei cu Occidentul de la Criza rachetelor din Cuba din 1962, iar președintele Vladimir Putin a avertizat Occidentul că riscă să provoace un război nuclear dacă trupele occidentale sunt trimise să lupte în Ucraina, notează sursa citată.

