Rusia: Alimentarea externă a centralei centralei nucleare Zaporojie va fi restabilită cel târziu sâmbătă
Alimentarea externă cu energie a centralei atomoelectrice ucrainene Zaporojie ar urma să fie restabilită cel târziu sâmbăta aceasta, a anunţat marţi managementul rus al centralei din sud-estul Ucrainei, aflată sub controlul trupelor ruse, transmite Reuters.
În urma unui nou atac în zona centralei Zaporojie pentru care Rusia şi Ucraina s-au acuzat reciproc, centrala a fost deconectată pe 23 septembrie de la alimentarea externă cu energie, necesară pentru răcirea reactoarelor, ceea ce a impus pornirea generatoarelor diesel de rezervă. Cele şase reactoare ale centralei sunt oprite, dar au nevoie de o sursă externă continuă de alimentare cu energie pentru răcirea lor, relatează Agerpres.
Potrivit responsabililor ruşi, bombardamentele ucrainene au deconectat ultima linie externă de înaltă tensiune folosită pentru alimentarea centralei cu energie. Potrivit responsabililor ucraineni, Rusia urmăreşte să conecteze centrala la reţeaua rusească de electricitate.
Ocupată de trupele ruse în martie 2022, această centrală, cea mai mare din Europa, se află în zona oraşului ucrainean Energodar, aproape de linia frontului din sud-estul Ucrainei. Centrala funcţionează cu personal ucrainean, iar Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) are permanent o echipă de experţi la faţa locului.
Zona centralei a fost de mai multe ori lovită de obuze şi drone, atacuri pentru care trupele ruse şi cele ucrainene s-au acuzat reciproc şi care riscă să provoace un dezastru nuclear cum a fost cel de la Cernobîl. Centrala a fost astfel deconectată în mod repetat de la sursele externe de alimentare cu energie electrică, situaţii rezolvate punctual prin pornirea generatoarelor diesel.

