Românii au donat pentru ucrainenii care tremură de frig în case, în cadrul campaniei “Generatoare de Speranţă”. O echipă a TVR va merge la Kiev cu noi ajutoare

Suferinţa ucrainenilor care tremură de frig în case la minus 20 de grade din cauza atacurilor ruseşti i-a mobilizat pe români care au donat în cadrul campaniei “Generatoare de Speranţă”. Campania a fost iniţiată de corespondentul de război Radu Hossu şi Asociaţia Caradja şi este susţinută de TVR. Până acum s-au strâns 60 de generatoare, baterii şi staţii de încărcare şi peste 60.000 de euro.