România va găzdui în 2026 trilaterala miniştrilor de Externe România – Republica Moldova – Ucraina

Republica Moldova / Foto: Profimedia Images
22 December 2025, 13:50

România va găzdui în primul trimestru al anului 2026 trilaterala miniştrilor de Externe de la Bucureşti, Kiev şi Chişinău, a anunţat luni, la Chişinău, ministrul român de externe Oana Ţoiu. Aceasta a precizat că reconstrucţia Ucrainei va figura pe agenda evenimentului.

“Anul viitor vom găzdui în România următoarea întâlnire în formatul triunghiului Odesa, trilaterala miniştrilor de Externe, în primul trimestru al anului 2026, unde un subiect important pe agendă va fi reconstrucţia Ucrainei şi felul în care reuşim să susţinem companiile şi investitorii, astfel încât toate cele trei ţări să aibă proiecte de anvergură, care să arate deschiderea reciprocă pentru pieţele noastre şi să contribuie la creşterea economică pe care o visăm”, a declarat Oana Ţoiu în declaraţii de presă comune cu omologul său Mihai Popşoi, transmise online.

Şefa diplomaţiei de la Bucureşti a subliniat că astfel vor avea continuitate întâlnirile trilaterale din anul 2025, care s-au desfăşurat la nivel de preşedinţi şi miniştri de externe.

“Am avut formatul triunghiului Odesa atât la nivel de preşedinţi, cât şi la nivel de miniştri de externe. Noi trei ne-am întâlnit la Cernăuţi, unde avem şi o numeroasă comunitate de vorbitori de limba română. Este şi un loc important în biografia poetului Mihai Eminescu. Am vrut să marcăm împreună acest element comun al istoriei şi culturii noastre”, a subliniat Ţoiu.

Pe 8 august, şefii diplomaţiilor din Ucraina, Republica Moldova şi România au adoptat la Cernăuţi o declaraţie comună prin care reafirmă sprijinul ferm pentru suveranitatea şi integritatea teritorială a Ucrainei şi condamnă războiul de agresiune declanşat de Federaţia Rusă.

Şefa diplomaţiei române se află luni în vizită de lucru la Chişinău în contextul participării la Reuniunea şefilor misiunilor diplomatice şi oficiilor consulare ale Republicii Moldova din străinătate.

Agenda vizitei include întrevederi şi cu preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu şi cu prim-ministrul Alexandru Munteanu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite