România testează un sistem de interceptare drone. Ambasadorul SUA la NATO: În prezent avem mai multe trupe în România decât aveam în 2022

13 noiembrie 2025, 21:01 (actualizat 13 noiembrie 2025, 21:02)

Eastern Sentry, operațiunea NATO gândită pentru a contracara și a intercepta dronele rusești care încalcă spațiul aerian al statelor membre NATO, a fost una dintre temele discuțiilor dintre oficialii români și ambasadorul SUA la NATO și comandantul Forțelor Terestre Americane în Europa și Africa.

Prin Eastern Sentry, România testează în aceste zile un sistem MEROPS care poate detecta și intercepta aeronave fără pilot. După operaționalizare, sistemul ar putea fi amplasat în zona Deltei Dunării.

Prezent în România pentru a participa la Dacian Fall, Matthew Whitaker, ambasadorul SUA la NATO a precizat că operațiunea Eastern Sentry poate fi adaptată, în funcție de amenințări.

Matthew Whitaker, ambasadorul SUA la NATO: ”Vreau doar să subliniez că în prezent avem mai multe trupe în România decât aveam în 2022. Știți, avem planuri pentru viitor de a avea trupe și oportunități de instruire aici și pe întreg teritoriul aliat al NATO.

Dar, știți, Eastern Sentry, cred, este foarte important. A fost nevoie de mai multe componente ale ceea ce făceam pentru a contracara amenințarile cu care ne confruntăm acum, dar cred că are și capacitatea de a crește și de a se adapta amenințărilor cu care ne-am putea confrunta în viitor

România a fost un partener fantastic. Vom continua să colaborăm foarte strâns cu românii pentru a ne asigura că, pe calea către cele 5% pe care le-am convenit la Haga, capacitățile pe care le dobândesc și le dezvoltă sunt menite să răspundă amenințărilor actuale”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă