România riscă sancţiuni europene din cauza depozitelor ilegale de deşeuri. Nouă gropi de gunoi neconforme
România va ajunge în faţa Curţii de Justiţie a Uniunii Europene pentru încălcarea legislaţiei privind gestionarea deşeurilor, după ce nu şi-a îndeplinit obligaţiile privind închiderea şi reabilitarea depozitelor neconforme.
Ţara noastră mai are în prezent nouă gropi de gunoi neconforme, din cauza cărora riscă amenzi din partea Comisiei Europene. Până acum, 92 de depozite de deşeuri au fost închise şi reabilitate.
Potrivit şefului Gărzii Naţionale de Mediu, Andrei Corlan, este vorba despre depozite municipale neconforme pentru care România şi-a asumat obligaţii încă de la semnarea Tratatului de Aderare din 2005.
„Vorbim despre depozite municipale neconforme care au făcut obiectul unor obligaţii asumate de România cu ocazia semnării tratatului de aderare din 2005. Din totalul de depozite au mai rămas nouă, deşi nu este chiar corect spus nouă, pentru că unul a fost închis – cel de la Satu Mare. Avem şase depozite care au fost preluate de Administraţia Fondului pentru Mediu şi, din informaţiile pe care le deţin, anul trecut se lucra la studii de fezabilitate pentru un plan de închidere care ar urma să aibă loc anul acesta. Mai avem două depozite, în judeţele Vâlcea şi Sibiu, care fac obiectul unor cauze penale”, a declarat Andrei Corlan.

