România, în discuţii cu alte state pentru a suplini reducerea numărului militarilor americani dislocaţi din ţara noastră

12 November 2025, 15:09

Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat că România poartă discuţii cu alte state pentru a suplini lipsa militarilor americani şi a precizat că acestea nu au început atunci când a fost anunţul SUA privind relocarea trupelor din ţara noastră, ci sunt mai vechi. El nu a dorit să precizeze care sunt statele cu care se poartă aceste discuţii.

Nicuşor Dan a fost întrebat, într-o conferinţă de presă, dacă România este în discuţii cu alte state pentru a suplini reducerea numărului militarilor americani dislocaţi în România.

”Da, şi discuţiile astea nu au început acum două sau trei săptămâni când a fost anunţul american. Ele sunt mai vechi şi faptul că exact exerciţiul care mâine are ultima zi, exact în sensul ăsta este, de a reuşi să armonizeze trupe care să vină foarte repede pentru a acţiona ca brigadă”, a declarat Nicuşor Dan. 

El nu a precizat cu ce state este România în discuţii pentru suplimentarea numărului de militari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite