Românca Ilinca Lungu este designer pentru mulți sportivi care participă la Jocurile Olimpice de iarnă din Italia: Mi-ar plăcea să fac și pentru atleții români o colecție

9 February 2026, 22:28

O româncă este printre cei care au creat echipamentele mai multor atleți care participă la Jocurile Olimpice de iarnă din Italia. Se numește Ilinca Lungu și lucrează pentru o cunoscută firmă de îmbrăcăminte sportivă. Din mâinile ei au ieșit hainele purtate de sportivii din Marea Britanie, Polonia, Ungaria şi Germania.

La deschiderea Jocurilor Olimpice de iarnă, sub ochii spectatorilor din tribune și din fața televizoarelor din toată lumea, sportivii au defilat în echipamente colorate, create special pentru a face față exigențelor pentru performanță la cel mai înalt nivel.

Ilinca Lungu a urmărit, însă, spectacolul cu alți ochi. Cu mândria designerului care a creat aceste haine.

Ilinca Lungu, designer: E jobul meu de zi cu zi să fac haine și geci de iarnă. Normal că atunci când vin jocurile olimpice de iarnă noi suntem întrebați, pentru că noi suntem experții pe partea de inovare. Nu-mi vine să cred că au avut încredere în mine să fac niște geci atât de importante.

Echipele de sportivi din Marea Britanie, Polonia, Ungaria şi Germania au purtat echipamente care au trecut prin mâinile Ilincăi.

Ilinca Lungu, designer: M-am uitat în așa fel încât să îi fac cel mai confortabili în gecile mele. De exemplu, femeilor le este mai frig în partea de brațe decât bărbaților.

Ilinca Lungu ar vrea să-și facă un mic atelier acasă. Deocamdată mai are multe de învățat. Până să se întoarcă în România, și-ar dori să-i îmbrace și pe sportivii români.

Ilinca Lungu, designer: La un moment dat mi-ar plăcea să fac și pentru atleții români o colecție. Mult succes atleților români, țin pumnii să câștigăm!

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite