Ministrul Alexandru Rogobete, la TVR Info: Deficitul în sistemul de Sănătate, din cauza întârzierilor de plată a concediilor medicale
Ministrul Sănătății Alexandru Rogobete a explicat la TVR Info, în emisiunea Prim Plan, de joi seară, de unde vor veni banii pentru spitale, în condițiile anunțatei reforme și a nevoii de a reduce deficitul bugetar.
Sănătatea are acum cheltueli neacoperite de 10 miliarde de lei, costurile cele mai mari fiind cu spitalele și cu medicamentele. Cu câteva zile în urmă, ministrul a anunțat că nu vor fi concedieri, nu se inchid spitale, nu se taie salarii, ba chiar vor apărea stimulente pentru performanță, medicamentele vor fi asigurate în continuare, așa încât se pune problema: de unde bani?
”Răspunsul este foarte simplu și foarte logic. În primul rând, deficitul în sănătate este dat de întârzierele de plată pentru concediile medicale. Tragem după noi o datorie încă din anul 2021. În pandemie a fost un boom de concedii medicale… undeva la 4 miliarde. Încercăm să o stingem anul acesta, astfel încât de anul viitor să intrăm pe o balanță pozitivă.
Aceste reforme se vor încadra în aceeași anvelopă bugetară de 77-80 de miliarde de lei. Cum vom rămâne în această anvelopă: prin eficientizarea unităților medicale”, a afirmat Alexandru Rogobete, la TVR Info.

