Robert Negoiţă, control judiciar, cauțiune și interzicerea exercitării funcției, după audierile de la DNA. Ar fi construit un drum pentru fratele său din bani publici. Edilul Sectorului 3: Am construit mai multe drumuri pe proprietăţi private. Fratelui meu i-am creat un deserviciu

5 February 2026, 08:48 (actualizat 5 February 2026, 23:20)

Primarul Sectorului 3, social-democratul Robert Negoiţă, a plecat, joi seară, de la Direcția Națională Anticorupție, după 6 ore de audieri. A fost plasat sub control judiciar pe o cauțiune de 800 de mii de lei și nu mai poate exercita funcția de primar. Edilul este suspectat de fapte de corupție, iar anchetatorii au făcut mai multe percheziții atât la primăria de sector, cât și în alte locații din București și Ilfov. Cercetările ar avea legătură cu un drum amenajat pe un teren privat, din bani publici, în folosul fratelui său, dar și cu alte șosele construite fără autorizație. “Abordați totul cu susu-n jos”, le-a răspuns primarul jurnaliștilor care l-au luat la întrebări.

ACTUALIZARE Robert Negoiță a ieșit de la DNA, după 6 ore de audieri. A fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, perioadă în care are interdicție de a-și exercita funcția de primar. În plus, are de plătit o cauțiune de 800.000 de lei.

ACTUALIZARE Rămâne de văzut ce măsuri vor lua procurorii, a transmis Alexandru Costache, de la DNA. Cel mai probabil Robert Negoiță ar putea ieși din sediul DNA în calitate de inculpat, cu o măsură preventivă a controlului judiciar sub cauțiune, potrivit unor surse.

ACTUALIZARE Robert Negoiță a ajuns la DNA la 15.30, după perchezițiile făcute de procurorii DNA la primărie și în alte 10 locații din București și Ilfov. Cercetările vizează fapte ce au legătură cu un drum amenajat pe un teren privat, din bani publici, care ar fi în folosul fratelui său, dar și cu alte străzi construite fără autorizații în Sectorul 3, potrivit unor surse judiciare. 

ACTUALIZARE Procurorii DNA au efectuat, joi, percheziții la sediul Primăriei Sectorului 3 și la locuința primarului Robert Negoiță, într-un dosar în care se investighează modalitatea prin care Primăria Sectorului 3 a construit din bani publici un drum pe proprietatea privată a fratelui primarului, care dezvolta un proiect imobiliar în acea zonă.

Într-o conferință de presă desfășurată la Primărie, Robert Negoiță a acuzat Primăria Generală pentru că nu a putut să urmeze toate etapele legale în vederea exproprierii terenului pe care s-a construit drumul.

‘Am construit mai multe drumuri pe proprietăți private. (Întrebare: este legal?) Vom vedea, dar, repet, am avut multe de astfel de situații, pentru că avem nevoie de drumuri. Relația cu Primăria Generală nu a funcționat până acum. Nu am reușit să facem exproprieri. Avem solicitări din partea cetățenilor, pentru că este pur și simplu foarte mult trafic pe străduțe aglomerate, unde avem accidente frecvent și acolo unde am reușit să găsim soluții am făcut drumuri. (…) Varianta legală este să facem documentația de urbanism, să facem exproprieri și după aceea să construim. Din cauza faptului că noi avem toată documentația de urbanism blocată de aproximativ patru ani la Primăria Generală, noi nu putem să ne facem treaba în mod legal și corect, cu exproprieri și cu documentație de urbanism. (…) Nu am făcut un favor celor cărora le-am ocupat terenul cu drum public, ci le-am făcut un deserviciu, pentru că am construit, într-adevăr, drum public pe o proprietate privată fără să plătim niciun fel de despăgubiri. Nu i-am construit niciodată nimic cu bani publici fratelui meu’, a susținut Negoiță.

Întrebat dacă prin construirea acelui drum i-a creat un avantaj fratelui său, Robert Negoiță a spus: ‘Nu, i-am creat un deserviciu, pentru că de aceea atunci când ocupi cu utilități publice o proprietate privată legea prevede despăgubire. Și nu s-a întâmplat, pentru că nu am avut posibilitatea legală să fac treaba asta’.

‘Atâta vreme cât drumul pe care noi l-am construit este public, liber pentru a fi folosit de orice cetățean care are nevoie de el, eu consider că este absolut normal ca drumurile publice să fie construite din bani publici. Faptul că noi nu i-am plătit niciun fel de contravaloare pentru că am ocupat un teren privat, într-adevăr, am făcut un deserviciu acelui proprietar. (…) Și pentru a ceda terenul Primăriei tot Primăria Generală trebuie să accepte donația’, a adăugat Negoiță.

Ancheta în acest caz a demarat după o investigație jurnalistică realizată anul trecut de publicația Recorder.

Conform jurnaliștilor, Robert Negoiță ar fi folosit resursele Primăriei pentru a construi o șosea pe terenul privat deținut de fratele său, Ionuț Negoiță, ‘așternându-i’ un covor de asfalt chiar în locul unde acesta urma să ridice mai multe blocuri și un centru comercial.

Este vorba de un drum de aproximativ un kilometru, construit în spatele Halei Laminor, care permite accesul în zona unde companiile lui Ionuț Negoiță vor construi complexul imobiliar HILS Republica, nu departe de stația de metrou cu același nume.

________________


‘Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea, în perioada 2017 – 2025, a unor infracțiuni asimilate celor de corupție. Faptele investigate ar fi fost comise de funcționari publici, cu sprijinul unor complici, și vizează lucrări de construire și asfaltare a mai multor străzi din Sectorul 3 al municipiului București, ce ar fi fost realizate fără documente legale. În cursul zilei de 5 februarie 2026, în baza autorizațiilor emise de instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 11 locații situate pe raza municipiului București și a județului Ilfov, dintre care două sunt sediile unor instituții publice, iar restul sunt domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale’, anunță DNA, într-un comunicat de presă.

De asemenea, au loc descinderi și la locuința primarului Robert Negoiță, care, cel mai probabil va fi dus la audieri în cursul zilei de astăzi.

În dosar se investighează modalitatea prin care Primăria Sectorului 3 a construit din bani publici un drum pe proprietatea privată a fratelui primarului Robert Negoiță, care dezvolta un proiect imobiliar în acea zonă.

Ancheta în acest caz a demarat după o investigație jurnalistică realizată anul trecut de publicația Recorder.

Conform jurnaliștilor, Robert Negoiță ar fi folosit resursele Primăriei pentru a construi o șosea pe terenul privat deținut de fratele său, Ionuț Negoiță, ‘așternându-i’ un covor de asfalt chiar în locul unde acesta urma să ridice mai multe blocuri și un centru comercial.

Este vorba de un drum de aproximativ 1 kilometru, construit în spatele Halei Laminor, care permite accesul în zona unde companiile lui Ionuț Negoiță vor construi complexul imobiliar HILS Republica, nu departe de stația de metrou cu același nume.

Drumul construit cu utilajele, oamenii și materialele Primăriei ar fi trebuit să aibă la bază un proiect trecut prin Consiliul Local al Sectorului 3, iar în proiect ar fi trebuit să figureze suma investită. Robert Negoiță nu a cerut aprobare în Consiliul local, ci ar fi dat ordin direct să se facă drumul respectiv. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite