Revolta vedetelor tenisului a început într-un mod haotic la Roland Garros
Revolta vedetelor tenisului a început într-un mod haotic vineri la Roland Garros: doar unii dintre ei şi-au limitat timpul de vorbit în faţa presei, aşa cum fusese anunţat, pentru a cere o cotă mai mare din veniturile generate de turneele de Mare Şlem, scrie AFP.
De la începutul, în martie 2025, al conflictului dintre organizatorii turneelor majore şi cei mai buni jucători din lume, care cer să primească 22% din veniturile generate de turneele de Mare Şlem, “am avut destulă răbdare”, a declarat Taylor Fritz, numărul 8 mondial, într-o conferinţă de presă.
“Am fost destul de calmi în cererile noastre şi cu toţii simţim că suntem ignoraţi”, s-a plâns americanul.
La fel ca el, aproximativ douăzeci de jucători au decis să limiteze la 15 minute timpul pe care îl vor acorda presei vineri şi sâmbătă în cadrul tradiţionalelor conferinţe de presă premergătoare turneului şi al interviurilor cu deţinătorii drepturilor de televiziune.
O referinţă directă la procentul din veniturile din turneele de Grand Slam plătit în prezent jucătorilor, aproape 15%.
Cu telefoanele în mână, jurnaliştii au cronometrat timpul de vorbire al americanului la secundă: 10 minute şi 30 de secunde în sala principală dedicată conferinţelor de presă, apoi 4 minute şi 30 de secunde în faţa postului american TNT.
Un exerciţiu de supraveghere complicat de configuraţia centrului de presă, unde zona de interviuri rezervată difuzorilor nu este accesibilă jurnaliştilor de la instituţiile media care nu deţin drepturi.
Prin urmare, mai mulţi jurnalişti s-au înghesuit la intrarea în zona rezervată difuzorilor pentru a încerca să vadă cât timp acordau jucătorii echipelor de televiziune după conferinţa lor de presă.
Acest lucru a provocat un ambuteiaj, numărul 1 mondial Jannik Sinner şi echipa sa chinuindu-se să se descurce, în timp ce rusoaica Mirra Andreeva (locul 8) a făcut mai multe drumuri înainte şi înapoi în centrul de presă cu un croissant imens în mâini.
Deşi Taylor Fritz a părăsit centrul de presă după 15 minute, mai devreme în cursul dimineţii Mirra Andreeva a fost mai puţin disciplinată, acordând o serie de interviuri comentatorilor, după ce petrecuse deja aproximativ zece minute într-o conferinţă de presă.
Semifinalista din 2024 asigurase totuşi că susţine cererile “rezonabile” ale celor douăzeci de jucători implicaţi în mişcarea de protest, din care face teoretic parte, la fel ca liderii mondiali Jannik Sinner şi Arina Sabalenka, sau Iga Swiatek (locul 3 WTA), câştigătoare a şase turnee de Mare Şlem.
Mai puţin solicitat anul acesta la Roland Garros decât alte vedete ale circuitului, rusul Andrei Rublev (13 ATP) şi-a respectat angajamentul, denunţând inacţiunea organizatorilor în faţa revendicărilor jucătorilor şi nedepăşind 15 minute.
“Când încerci să comunici şi nu funcţionează, îţi spui că trebuie să faci ceva ca să le atragi atenţia şi poate atunci vom vorbi în sfârşit”, a spus Rublev.
Prin limitarea timpului acordat presei, şi în special a celui acordat deţinătorilor de drepturi, cei douăzeci de rebeli speră să pună presiune pe organizatorii de la Roland Garros înainte de o întâlnire programată vineri între unii dintre reprezentanţii lor şi conducerea Federaţiei franceze de tenis (FFT), organizatoarea turneului.
După Mirra Andreeva, Andrei Rublev şi Taylor Fritz, aproximativ zece jucători implicaţi în mişcarea de protest urmează să apară vineri în conferinţe de presă şi în faţa difuzorilor, conform programului comunicat presei acreditate de către organizatorii turneului.

