Reuniunea miniștrilor Apărării din grupul E5, în Polonia. Cinci state își propun să coopereze în dezvoltarea de drone autonome
Oraşul polonez Cracovia găzduiește astăzi întalnirea așa-numitului grup E5, care reuneşte statele cu cele mai puternice cinci armate europene din NATO. Participă miniştrii apărării din Polonia, Franța, Germania, Italia și Regatul Unit, dar si șefa diplomației europene și secretarul general adjunct al NATO.
Cele cinci state își propun să coopereze în dezvoltarea de drone autonome, potrivit unor surse.
Ministrul polonez al apărării a cerut ieri Spaniei, Franței și Italiei să își suplimenteze cheltuielile militare pentru a consolida capacitățile UE și NATO.
Autorităţile de la Varşovia au alocat anul trecut până la 4,48% din PIB pentru apărare, iar pentru acest an a planificat cheltuieli de 4,8% din PIB.
De asemenea, Polonia a devenit cel mai mare cumpărător european de arme americane.

