Rețea de falsificatori de bani, anihilată de poliția din Bulgaria. Anchetatorii spun că au oprit la timp un atac serios la sistemul financiar european

23 October 2024, 13:45 (actualizat 23 October 2024, 13:47)

Poliția bulgară a demantelat o rețea de falsificatori de bani. Centrul operațiunii era într-un orășel din nordul țării unde erau tipărite bancnote de leva, euro și dolari. Banii erau falsificați până în cel mai mic detaliu, astfel că anchetatorii le-au denumit superbancnote.

Ca să îi prindă pe falsificatori, poliția bulgară a colaborat cu Europol și serviciile secrete americane pentru ca sume importante fuseseră deja puse în circulație. Au fost arestate trei persoane care sunt acuzate de falsificarea banilor.

Anchetatorii bulgari spun că falsificatorii au pus accent mai mult pe calitate decât pe cantitate fiind un atac serios la sistemul financiar european care a fost oprit la timp.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite