Restaurantele din Franța, în criză de clienți. Bugetele de vacanță sunt adaptate puterii de cumpărare din ce în ce mai scăzute din cauza inflației
În plin sezon estival, Franța este plină de turiști, însă terasele sunt mai mult goale. Este un paradox care se observă frecvent în sud, în zona de litoral. Mulți turiști spun că preferă să se descurce cum pot cu mesele și să meargă la restaurant doar pentru a bea un pahar.
Bugetele de vacanță sunt adaptate puterii de cumpărare din ce în ce mai scăzute din cauza inflației și a prețurilor care au crescut aproape peste tot.
La orele prânzului, terasele și restaurantele din La Grande-Motte, în sudul Frantei, au doar câțiva clienți. Sunt puțini cei care au venit să mănânce, iar patronii nu-și ascund îngrijorarea.
Unii turiști spun că nu-și mai pot permite să mănânce la restaurant la fel de des ca înainte.
Sunt restaurante care se plâng că au cu 25% mai puțini clienți în comparație cu vara trecută și că au fost nevoiți să majoreze prețurile pentru că și materiile prime s-au scumpit.
Pentru o familie cu șase persoane, bugetul alocat pentru mâncare este foarte bine calculat. iar ieșirile la restaurant mai rare ca altădată.
Franța este una dintre cele mai vizitate țări din lume. Turismul a reprezentat anul trecut 8% din PIB. În primele patru luni ale anului a generat peste 21 de miliarde de euro, cu aproximativ 8% mai mult decât 2024.
CORESPONDENȚĂ DE LA MIHAELA ANTOCHE

