Curtea de Apel respinge noul proiect de lege privind reforma pensiilor magistraților

24 November 2025, 14:43 (actualizat 24 November 2025, 20:25)

Adunarea generală a judecătorilor Curții de Apel București, convocată astăzi, a votat pentru respingerea noului proiect de lege privind reforma pensiilor magistraților. Practic, judecătorii Curții de Apel solicită ca CSM – Consiliul Superior al Magistraturii – să emită un aviz negativ pe acest proiect. Decizia a fost luată cu 215 voturi din 216 judecători prezenți.

Judecătorii Curții de Apel București au votat în cadrul Adunării Generale convocate astăzi pentru respingerea noului proiect de lege privind reforma pensiilor magistraților. Din cei 216 judecători prezenți, 215 au votat pentru.

La fel și judecătorii de la Tribunalul Capitalei, cea mai mare instanță din țară. Ei au exprimat un punct de vedere negativ și au cerut retragerea proiectului de lege de către Executiv.

Luni și marți, toate instanțele și parchetele din țară trebuie să exprime un punct de vedere. Apoi, CSM trebuie să dea un aviz care este consultativ, dar necesar.

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că Executivul dorește ca până la finalul săptămânii viitoare să treacă această lege prin asumarea răspunderii Guvernului în Parlament. Dacă România nu trece legea privind reforma pensiilor magistraților riscă să piardă 200 de milioane de euro din PNRR.

Noul proiect de lege prevede ca magistrații să beneficieze de o pensie în cuantum de 70% din salariul net și să se poată pensiona la vârsta de 65 de ani, după o perioadă de tranziție de 15 ani.

Reforma reprezintă un jalon în PNRR, iar România trebuie să o adopte până pe 28 noiembrie.Pentru acest lucru este necesar avizul CSM, chiar dacă acesta este unul consultativ, iar judecătorii trebuie să își exprime oficial punctul de vedere.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite