Republica Moldova, reprezentată de Satoshi, a deschis Eurovision 2026 și s-a calificat în finală
Republica Moldova s-a calificat, marți seară, în finala Eurovision Song Contest 2026, unde Satoshi a evoluat, în prima semifinală, cu piesa „Viva, Moldova!”, fiind primul artist care a urcat pe scenă la Viena.
Republica Moldova a revenit în această seară pe scena Eurovision Song Contest 2026, unde artistul Satoshi a evoluat în prima semifinală a concursului cu piesa „Viva, Moldova!”.
Interpretul a deschis show-ul de la Wiener Stadthalle din Austria, fiind primul concurent care a urcat pe scenă în competiția din acest an.
În prima semifinală au participat reprezentanţii a 15 ţări, însă doar zece s-au calificat pentru marea finală din data de 16 mai.
A doua semifinală va avea loc joi, 14 mai, atunci când va evolua şi Alexandra Căpitănescu, reprezentanta României.
În 2025 Republica Moldova nu a participat la Eurovision, transmite tvrmoldova.md
Până acum, Republica Moldova a participat de 19 ori la Eurovision Song Contest. Cel mai bun rezultat obţinut de R. Moldova la acest concurs a fost locul 3, în anul 2017, de către trupa SunStroke Project cu melodia „Hey, Mamma!”. În 2026, Eurovision marchează 70 de ani de la prima ediție.
Eurovision Song Contest este cea mai importantă competiţie muzicală internaţională, organizată de EBU – cea mai mare asociaţie a televiziunilor publice din Europa. European Song Contest se desfăşoară în fiecare an, începând din 1956. Show-ul este unul dintre cele mai longevive şi mai urmărite programe de televiziune din lume, fiind transmis atât în Europa, cât şi în Australia, Asia şi Statele Unite.

