Reprezentantul permanent al SUA la NATO: „Cel mai important moment pentru NATO. SUA nu pleacă nicăieri”

NATO / Profimedia Images
24 June 2025, 15:03

Reprezentantul permanent al Statelor Unite la NATO, Matthew Whittaker, a vorbit în cadrul Forumului Public NATO.

El afirmă că așteptările SUA de la acest summit „au fost destul de clare”, cu accent pe alocarea a 5% din PIB pentru apărare.

Whittaker a descris summitul de la Haga drept „un moment istoric, probabil unul dintre cele mai importante din istoria Alianței”, exprimând speranța că va duce la „o renaștere a industriilor noastre de apărare, atât pe continentul european, cât și în America de Nord”.

„Această forță este cea care va aduce pace pentru generațiile viitoare, pentru că nimeni nu va dori să se pună cu NATO și cu Alianța”, a prezizat acesta.

El spune că speră să vadă o tranziție în care Europa preia responsabilitatea principală pentru propria sa securitate, dar subliniază că „SUA nu pleacă nicăieri”.

„Am spus asta de multe ori și știu că m-ați mai auzit spunând-o: Statele Unite vor fi un aliat de încredere, iar după cum ați văzut în ultimele zile, Statele Unite au anumite capacități pe care vrei să le aibă o alianță”.

Întrebat din nou despre implicarea SUA în NATO, el a adăugat: „Nu am fost niciodată mai implicați, asta e ideea. Știu că par o placă stricată și sunt sigur că sunt persoane în această sală care m-au auzit spunând același lucru în multe locuri — fie în Estonia, Letonia sau Turcia, oriunde am fost. Statele Unite nu pleacă nicăieri. Ne așteptăm ca aliații noștri europeni să se ridice la nivelul de parteneri egali în Alianță, și din nou, această forță – a celor 32 de aliați – este ceea ce va aduce pacea. Însă Statele Unite rămân aici”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite