Reportaj BBC: Va îndepărta țara de linia europeană votul românilor?

Nicușor Dan și George Simion / Profimedia Images
18 May 2025, 15:59 (actualizat 18 May 2025, 16:30)

Când alegerile prezidențiale din România au fost anulate la sfârșitul anului trecut, în urma unor acuzații de interferență rusă, un conspiraționist de extremă dreapta a fost împiedicat să ajungă în cea mai înaltă funcție în stat. Mulți români au fost profund ușurați; alții au fost furioși că voturile lor au fost „furate”. Dar, la șase luni distanță, cu țara din nou la urne, un alt candidat de extremă dreapta, eurosceptic, este în cursa pentru președinție, se arată într-un reportaj BBC.

George Simion a câștigat primul tur al noilor alegeri pe 4 mai cu o diferență considerabilă. Acum, fostul „ultras” din fotbal, devenit politician naționalistm se confruntă cu Nicușor Dan, primarul liberal al Bucureștiului.

Este un vot care ar putea determina dacă România, membră a NATO și a Uniunii Europene, se va îndepărta semnificativ de linia politică principală a Europei.

Amândoi candidații au votat duminică dimineața.

Simion a declarat că a votat pentru un viitor „care trebuie să fie decis doar de români, pentru români și pentru România”.


Dan a spus jurnaliștilor că votează pentru „colaborare cu partenerii noștri europeni și nu pentru izolarea României”.

Sondajele sunt foarte strânse

În județul Teleorman, una dintre cele mai sărace zone ale țării, votanții au fost tradițional fideli social-democraților. Dar la începutul lunii, 57% dintre alegători l-au ales pe Simion în primul tur.

La câteva ore de mers cu mașina spre sud-vest de București, intrarea în regiune este anunțată de un arc metalic ruginit, cu litere albastre.

Străzile sunt pline de maci sălbatici, dar nu de afișe electorale. Nu există semne evidente că urmează alegeri.

Însă feed-urile de pe rețelele sociale ale oamenilor sunt pline de conținut politic.
Cel mai recent clip viral prezintă o lume de fantezie populară cu ii brodate, rugăciuni și urși, sub sloganul „Eu aleg România”.

„A fost un vot anti-sistem, anti-mainstream”, explică Felicia Alexandru de la Aperio Intelligence, privind creșterea sprijinului pentru candidatul de extremă dreapta.

După peste trei decenii de dominație a acelorași partide, frustrarea față de corupție și lipsa de performanță a crescut.

„Oamenii sunt atât de nemulțumiți de ceea ce s-a întâmplat în politica de la nivel înalt, încât votează împotrivă”, spune ea.

Votul de protest nu este limitat la cei săraci sau dezavantajați.

Firma de lactate Comalat nu mai seamănă deloc cu afacerea lansată acum 25 de ani de Petre Filip.

La început, pleca zilnic la ora 5:00 cu Dacia lui, cumpăra lapte de la ferme și livra brânza și iaurtul produse de cei trei angajați ai săi.

Acum, vechea mașină de ambalat stă în hol ca amintire. Între timp, Petre a primit fonduri europene nerambursabile de 1,5 milioane de euro pentru a-și moderniza afacerea.
„A fost un lucru extraordinar pentru noi”, spune el, prezentând linia de producție modernă.
Are peste 50 de angajați.

Îmi place de George Simion”, spune cu zâmbet Mihaela, o angajată, în timp ce presează cașul. Când este întrebată despre îngrijorările de la Bruxelles, dă din umeri: „E de partea românilor. Vrea locuri de muncă și vieți mai bune”.

Simion vorbește des despre „a face România măreață din nou”, imitând politicienii MAGA din SUA.

Are o abordare izolaționistă: România pe primul loc, în toate.

Când a fost presat, l-a numit pe Vladimir Putin „criminal de război” pentru invazia Ucrainei.
Însă, ca și Trump, a promis că va opri ajutorul militar pentru Kiev și a lăsat neclar viitorul exporturilor de cereale ucrainene prin România.

Simion a fost interzis în Ucraina și Moldova pentru declarații privind unirea acelor teritorii cu România.

În această săptămână, l-a numit pe Dan „autist’”. L-a acuzat pe președintele francez Emmanuel Macron de „tendințe dictatoriale”.

Petre Filip spune că Simion e „prea impulsiv” pentru funcția de președinte, condus „de hormoni, nu de creier”.

Dar e atât de dezamăgit de scena politică, încât e tentat să nu mai voteze deloc.

În orașul Roșiorii de Vede, lumea discută despre alegeri și e îngrijorată.

Roxana conduce o fabrică de uniforme de lucru, inclusiv pentru armata dintr-o altă țară UE.
Clienții o sună să întrebe dacă România urmează să aleagă un președinte „pro-rus”.
Vor să știe dacă comenzile sunt în siguranță!”, mărturisește ea ea.

Roxana va vota cu Nicușor Dan pentru că i-a plăcut cum a condus Bucureștiul. Dar este foarte deranjată de comportamentul „huliganic” al lui Simion.

„E o imagine proastă pentru România în Europa. Mi-e rușine”, spune ea, amintind de insultele lui Simion la adresa lui Macron.

Într-un alt incident recent, Simion a amenințat că va agresa sexual o deputată (Diana Șoșoacă – n.red.), numind-o „scroafă”.

„Comparați-l cu un om care a câștigat Olimpiada Internațională de Matematică”, spune Roxana despre Dan, care are doctorat de la Sorbona.

Înainte de turul al doilea, Roxana și prietena ei, Andreea, au participat la o campanie la firul ierbii pentru a convinge alegătorii să-l sprijine pe Dan.

„Am încercat să explic de ce planul lui Simion nu e fezabil, dar nu cred că am fost prea convingătoare”, recunoaște Andreea, vizibil îngrijorată. „Ce văd online e că oamenii chiar cred în Simion și că el va răsturna sistemul. Ei cred că totul e rău — dar nu e așa”.

Candidatul lor, Dan, este categoric pro-UE și pro-NATO, iar sloganul său este „onestitate”.
„Nu promit miracole”, spune el. „Dar promit că voi lupta”.

Dacă lupta lui eșuează și Simion câștigă, el nu va fi singurul lider de extremă dreapta din politica românească.

O mare parte din sprijinul lui vine de la alegătorii lui Călin Georgescu, candidatul marginal care a câștigat primul scrutin din noiembrie, înainte ca acesta să fie anulat din motive de securitate națională.

Cei doi au apărut adesea împreună – inclusiv azi la vot – iar Simion a promis că îl va face prim-ministru dacă este ales.

Nu e clar cum ar funcționa acest lucru, având în vedere că Georgescu a fost acuzat că a beneficiat de ingerințe masive și agresive ale Moscovei.

„Dacă Simion câștigă, va fi haos politic de luni”, prezice Roxana, inclusiv pentru economie.
„Întrebarea este dacă va rămâne în umbra lui Georgescu sau dacă își va schimba total perspectiva”, spune și Felicia. „Este o strategie de campanie sau chiar crede în ceea ce spune?”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite