Repartizarea computerizată a elevilor la liceu se va face în baza legii actuale, câte 26 de elevi într-o clasă
Miercuri va avea loc repartizarea computerizată a elevilor la liceu, în baza mediei de la evaluarea naţională şi a opţiunilor pe care aceştia le-au făcut.
Deşi în pachetul de măsuri de austeritate pe care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament apare prevederea potrivit căreia numărul de elevi dintr-o clasă creşte cu doi, ministrul Educaţiei spune că repartizarea va fi făcută în baza legislaţiei actuale, adică 26 de elevi într-o clasă.
Noua lege nu a intrat încă în vigoare.
Declaraţia a fost făcută la emisiunea INFO EDU, de la TVR INFO, când ministrul a răspuns la întrebarea adresată de unul dintre directorii invitaţi.
Robert Narcis Harabagiu, director adjunct Liceul Tehnologic A. I. Cuza Buzău: Întrebarea mea se referă la repartiţia computerizată de peste câteva zile la admiterea în clasa a noua. Se va face pe planul de şcolarizare de acum, cu acel număr de elevi, sau creşte numărul de elevi din fiecare clasă începând chiar din această repartiţie?
Daniel David, ministrul Educației: Deocamdată noua lege nu este în vigoare, aşa că lucrurile funcţionează cum au fost stabilite.

