Regina Maria, omagiată la 150 de ani de la naștere în Republica San Marino
Republica San Marino a omagiat-o pe Regina Maria în acest weekend. La 150 de ani de la nașterea Reginei, românii au fost primiți pentru prima dată la Palatul Guvernului din San Marino. O expoziție cu fotografii unicat ale Reginei Maria, jurnalul ei tradus în limba italiană și un moment artistic emoționant au conturat personalitatea suveranei României.
În memoria Reginei Maria, Palatul Kursaal din San Marino a găzduit mai multe manifestări culturale și academice. O expoziție foto-documentară, realizată în parteneriat cu Muzeul Național Bran, a adus în atenția publicului documente rare, fotografii și scrisori care i-au aparținut Reginei României Mari.
Anemona Todor, muzeograf la Muzeul Național Bran: „Astăzi, Regina Maria este în San Marino și creează o punte de legătură între sanmarinezi și brăneni. A unit sanmarinezii cu locul pe care l-a iubit atât de mult – Branul, locul de poveste.”
Personalități de marcă din România, San Marino, Italia și Republica Moldova au evocat-o pe Regina Maria. Violeta Popescu, fondatoarea Centrului Cultural Italo-Român din Milano și cea care a republicat în limba italiană memoriile suveranei, a prezentat volumul „Regina Maria – Povestea vieții mele”.
„Regina Maria merită în fiecare zi un gând din partea noastră. Opusul memoriei nu este uitarea, ci indiferența. Noi nu am rămas indiferenți niciodată”, a spus Violeta Popescu.
Și actrița Monica Davidescu a adus un omagiu emoționant: „Și când îți vei aminti de mine, poporul meu, să te gândești la mine ca la una care a iubit viața și frumusețea. Dar mai ales să-ți amintești că te-am iubit și că te binecuvântez cu ultima mea suflare.”
Personalitatea Reginei Maria a fost evocată și la Palatul Guvernului din San Marino, în prezența președinților.
Mihaela Anghel, președinta Asociației „Dacia Senza Frontiere” din San Marino: „Este pentru prima oară când o asociație românească intră într-un astfel de context. Am simțit atunci unitatea celor prezenți și emoția a fost împărtășită și de căpitanii regenței, care au auzit pentru prima dată despre Regina Maria”

