Refugiați ucraineni: Înghețarea războiului din Ucraina nu este o soluție. Rusia o va lua de la capăt

17 February 2025, 09:39 (actualizat 17 February 2025, 17:55)

”Înghețarea războiului din Ucraina nu este o soluție, pentru că Rusia o va lua de la capăt. Poate în 5 sau 6 ani, dar o va lua de la capăt”. Este părerea exprimată de mai mulți refugiați care și-au găsit adăpost în Polonia. Iar fără Europa nu se poate, au împărtășit ei, referindu-se atât la discuțiile din Statele Unite și Rusia programate săptămâna această, cât și la dezideratul protestelor Euromaidan.

Yaroslava, refugiată din Ucraina: În momentul de față, guvernul SUA spune că există posibilitatea să nu mai primim aceste pământuri înapoi. Nu sunt deloc de acord cu acest lucru. Nu vreau acest lucru, pentru că vreau să mă întorc în Ucraina.

Serghei, refugiat din Ucraina: Cred că acest război se joacă între Rusia și Statele Unite, care pur și simplu împart pământurile noastre între ele. Și asta e tot ce pot să spun, asta e ce cred.

Olesya, refugiată din Ucraina: Ucraina vrea să fie cu Europa. Așa a început totul, în 2013, când a început revoluția, în 2014, am vrut să mergem cu Europa. De acolo a început totul și fără Europa nu se poate.

Vladislav, refugiat din Ucraina: Pentru o decizie normală, pentru că totul să fie în ordine, Uniunea Europeană trebuie să participe la discuții. Va există un fel de înghețare a acestui război pentru o anumită perioadă, dar cred că probabil nu pentru mult timp. Pentru că Rusia o va lua de la capăt. Poate în 5 sau 6 ani, dar o va lua de la capăt.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite