Reforma administrativă, blocată în coaliție. Proiectul nu se află pe ordinea de zi a ședinței de guvern
Sunt tensiuni tot mai mari în coaliție din cauza reformei privind administrația publică, prin care cheltuielile cu angajații ar trebui reduse cu 10%. Social-democrații nu acceptă noi tăieri, iar în ședința executivului de astăzi, joi, 12 februarie, proiectul nu a fost introdus pe ordinea de zi.
O nouă ședință ar urma să aibă loc luni, dacă până atunci liderii coaliției se vor întâlni, a transmis Vlad Ungar, de la Palatul Victoria. Există lideri social-democrați care nu vor să meargă mai departe cu reforma administrației publice în forma în care a propus-o premierul Ilie Bolojan. Este vorba de secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, care a refuzat să semneze reorganizarea, dar și despre ministrul Agriculturii, care nu este de acord cu acest proiect de ordonanță de urgență și a refuzat să îl avizeze.
Premierul își dorește ca această măsură să fie aprobată cât mai repede. Cheltuielile cu angajații din primării vor fi reduse cu 10%. Săptămâna viitoare ar trebui aprobată această ordonanță de urgență, sub această formă nu poate fi atacată la CCR, iar până nu este făcută reforma administrației publice, nici bugetul nu poate fi aprobat.

