Reciclarea textilelor este obligatorie, dar România este mult sub media europană la acest capitol

18 June 2026, 23:48

România este mult sub media europeană la reciclarea textilelor. Am ajuns la câteva mii de tone anual, în condițiile în care Germania, prima în clasament, colectează un milion de tone anual. Suntem, însă, pe drumul cel bun. În doar 7 luni, în câteva comune din Iflov au fost colectate pentru reciclare 50 de tone de textile.

De un an şi jumătate, colectarea separată a textilelor a devenit obligatorie în toate statele Uniunii Europene, inclusiv la noi. În România, însă, aproape toate textilele sunt aruncate la grămadă, împreună cu alte deșeuri menajere.

La groapa de gunoi ajung anual peste 120.000 de tone de textile – îmbrăcăminte, perne, lenjerii, încălțăminte.

Anul trecut au fost amplasate 12 containere de colectare a textilelor în mai multe localităţi din jurul Bucureştiului. În doar 7 luni s-au adunat 50 de tone de textile. 

Practic, prin preluarea celor 50 de tone de textile au fost reduse cu peste 1.000 de tone emisiile de dioxid de carbon rezultate din producția de haine și încălțăminte nouă și din descompunerea deșeurilor textile în depozite. În plus, economisind apa necesară pentru producția materiei prime, a fost salvat și echivalentul apei folosite pentru 1 milion de dușuri.

Uniunea Europeană generează aproximativ 7 milioane de tone de deșeuri textile pe an, adică circa 16 kg per locuitor. Doar aproape 4 kilograme și jumătate pe locuitor sunt colectate separat pentru reutilizare și reciclare. Restul ajung în groapa comună.

În România, în 2010 s-au colectat doar 48 de tone de textile, însă în 2022 s-a ajuns la 2.774 de tone. Chiar și aşa, țara noastră rămâne mult sub nivelul statelor vest-europene. Germania, prima în clasament, colectează un milion de tone anual.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite