Reciclarea, efecte neașteptate. Mai puține deșeuri la barajul de la Bicaz. Zona devine un real paradis turistic
Reciclarea a început să dea roade și asta se vede și pe luciul apelor, unde sunt mai puține deșeuri față de anii trecuți. Pe Lacul Izvorul Muntelui din județul Neamț erau strânse anual zeci de tone de peturi. Ploile din ultimele luni au adus însă cantități mai mici de deșeuri, spun operatorii care se ocupă de curățarea apei. Turiștii sunt bucuroşi că vacanțele nu le vor mai fi stricate de peisaje dezolante.
În fiecare an, luna iunie era socotită drept începutul coșmarului cauzat de recipientele din plastic adunate la barajul de la Bicaz. Imaginile cu grămezile de peturi au afectat ani de-a rândul frumusețea peisajelor și i-au făcut pe turiști să evite aceste zone. Anul acesta, situația e diferită.
Acesta este primul an, după foarte mulți alții, când lacul nu mai este invadat de zeci de tone de deșeuri, de peturi în special. Acum se poate naviga în condiții de siguranță, iar imaginea nu mai este una dezolantă.
Dacă înainte se adunau 50-60 de tone de peturi pe sezon, acum cantitatea este mult mai mică și asta se vede cu ochiul liber.
Viorel Munteanu, administrator firmă: Gunoaiele s-au mai împuținat. Ce vedeți acuma pe lac, ce mai e apărut sunt datorită apei, cotei care a crescut și a mai luat de pe maluri. Sunt bucuros că va fi curat. În câțiva ani sperăm să nu mai avem probleme cu gunoaiele pe lacuri.
Deșeurile care încă se mai adună de pe râuri şI de la baraje sunt sortate şi reciclate.

