Rebelii Houthi amenință să riposteze după ce SUA le-au bombardat un radar în Yemen. “Nu ne lăsăm, vom fi în continuare alături de fraţii noştri, până când toată Palestina va fi eliberată”

13 January 2024, 19:41 (actualizat 14 January 2024, 12:32)

Statele Unite au bombardat sâmbătă în zori o poziție a rebelilor Houthi din Yemen. Este vorba despre un radar, iar misiunea este, practic, o continuare a operațiunii militare americano-britanice care a avut loc vineri. Liderii grupării islamiste susțin însă că bombardamentele nu au provocat decât pierderi minore. ONU cere tuturor părților implicate să manifeste reținere, pentru a nu complica și mai mult situația într-o zonă așa de sensibilă.

De la bordul crucișătorului american USS Carney au fost lansate rachete Tomahawk asupra unui radar al rebelilor Houthi, lângă capitala Yemenului, Sanaa. Pentagonul a explicat că este o continuare a operațiunii de vineri noapte, menită să reducă drastic capacitatea rebelilor de a mai ataca navele din Marea Roșie. Liderii Houthi spun însă că nici azi-noapte, nici în atacul anterior, americanii și britanicii nu ar fi reușit să distrugă nimic. De asemenea, după atacul de sâmbătă dimineață, gruparea islamistă a amenințat din nou că va da o replică foarte fermă.

Cum Houthi controlează mare parte din Yemen, populația îi sprijină.

Nu ne lăsăm, vom fi în continuare alături de fraţii noştri, nu doar până ce Gaza va fi eliberată, ci până când toată Palestina va fi eliberată. E o datorie religioasă pentru noi, cei din Yemen.

Houthi fuseseră desemnați drept grupare teroristă de către Donald Trump, în vremea mandatului său la Casa Alba. Însă după ce a câștigat alegerile prezidențiale, actualul președinte, Joe Biden, a revocat decizia de a include Houthi pe lista grupărilor teroriste. Acum, Biden pare să se fi răzgândit.

Teroarea din Marea Roșie înseamnă miliarde de dolari pierderi și, mai mult decât atât, scumpiri pe tot globul. Din cauza atacurilor Houthi asupra navelor comerciale, marile firme de transport au suspendat cursele, iar rutele ocolitoare înseamnă bani mai mulți și întârzieri mari în livrarea produselor. Constructorul auto Tesla a anunțat că oprește producția la fabrica de lângă Berlin, timp de două săptămâni, fiindcă a rămas fară componente. Și fabrica Volvo din Belgia se confruntă cu aceeași problemă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite