Realitatea Plus se închide. CNA i-a retras licența televiziunii de știri
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a retras licența postului de televiziune Realitatea Plus din cauza amenzilor neplătite din 2024.
Într-o ședință publică, CNA a analizat situația sancțiunilor financiare aplicate televiziunilor din România, constatând că Realitatea Plus nu și-a achitat obligațiile din acel an. Cu toate acestea, televiziunea plătise deja amenzile aferente anului 2025, potrivit datelor prezentate.
Este vorba de datorii de 605.000 de lei, reprezentând 28 de amenzi neplătite din 2024, conform informațiilor prezentate de Pagina de Media. „Vom merge în instanță și vom contesta această decizie”, a declarat Anca Alexandrescu, vedeta postului.
Conform Legii Audiovizualului, Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) poate retrage licența unei televiziuni dacă aceasta nu achită amenzile în termen de șase luni de la aplicare. Decizia privind Realitatea Plus a fost luată după o ședință prelungită, la care au participat și reprezentanți ai PHG Media, compania care administrează postul TV.
O propunere de amânare a discuțiilor pentru o altă ședință nu a întrunit suficiente voturi, astfel că s-a trecut la dezbaterea sancțiunii. Vicepreședintele CNA, Valentin Jucan, a propus retragerea licenței din cauza datoriilor acumulate. Georgică Severin și Lucian Dindirică s-au abținut de la vot, dar propunerea a fost aprobată în unanimitate de ceilalți membri prezenți: Valentin Jucan, Monica Gubernat, Dorina Rusu, Daniel Bârsan, Ionel Palăr, Mircea Toma și Vasile Bănescu.
Cine este Maricel Păcuraru, patronul Realitatea Plus: drumul de la afacerile din anii ’90 la pușcărie
Maricel Păcuraru este o figură controversată a mediului de afaceri românesc, cunoscut în special pentru preluarea controlului asupra grupului Realitatea, după prăbușirea erei Sorin Ovidiu Vîntu. Originar din Galați, Păcuraru și-a clădit influența prin rețele complexe de firme, însă parcursul său a fost marcat de probleme juridice majore, culminând cu o condamnare definitivă în 2014 în dosarul „Poșta Română”, unde a ispășit o pedeapsă cu închisoarea pentru spălare de bani și instigare la abuz în serviciu. După eliberare, acesta și-a consolidat poziția în mass-media prin Realitatea Plus, fiind adesea în centrul atenției publice din cauza stilului de management autoritar și a modului în care platformele sale media sunt utilizate în dispute economice sau politice.
Reacția Ancăi Alexandrescu, vedetă Realitatea Plus
Jurnalista Anca Alexandrescu a reacționat dur pe Facebook la decizia Consiliului Național al Audiovizualului de a retrage licența unui post TV. Într-un mesaj vehement, jurnalista acuză autoritățile de „dictatură” și susține că sancțiunea este abuzivă, în ciuda faptului că toate amenzile ar fi fost achitate. Totodată, aceasta anunță că decizia va fi contestată în instanță și că emisiunea va continua în mediul online.
Bine ați venit în dictatură! Da, e adevărat că CNA-ul ne a ridicat licența deși toate amenzile sunt plătite (inclusiv cele suspendate de instanță)! V-am spus că asta vor face! Dar nu ne vom opri! Vom contesta în instanță și vom emite în continuare pe online! Și dacă e nevoie și din fața Palatului Victoria și de la Cotroceni! Așa că ne vedem diseară de la ora 21 pe toate platformele online! P.S. Tuturor celor care înjură, mă jignesc și se bucură de această decizie le spun atât: mă voi ruga pentru voi! Nu cedăm!, a spus jurnalista pe pagina ei de socializare.

