Reactorul 1 de la Cernavodă intră în retehnologizare. Unitatea 1 va fi decuplată doi ani de la sistemul energetic național

3 September 2025, 20:29

Unitatea 1 a Centralei nucleare de la Cernavodă – care asigură până la 10% din consumul energetic al ţării – va fi deconectată de la sistemul naţional timp de 2 ani, pentru a fi retehnologizată. Investiţia se ridică la 3 miliarde de euro şi va asigura energie electrică pentru încă 30 de ani. La inaugurarea lucrărilor a fost prezent şi preşedintele României.

Reactorul 1 de la Cernavodă a fost conectat la sistemul energetic naţional în 1996 şi a funcţionat aproape continuu timp de aproape 28 de ani. Șeful statului a mers acolo la inaugurarea lucrărilor de retehnologizare. 

Nicușor Dan, președintele României: Energia nucleară este o chestiune de securitate națională și atunci tehnologia și partenerii sunt parteneri pe care ne putem baza, Canada, Coreea, Italia, SUA – parteneri care gândesc ca noi în ceea ce privește ordinea internațională.

În acest domeniu, tehnologia poate fi folosită cel mult 30 de ani.

Cosmin Ghiță, director general Nuclearelectrica: Retehnologizarea aduce beneficii substanțiale, o producție de 5,5 milioane MWH/an de energie curată, sigură. Evitarea a 5 milioane de tone CO2 anual, conservarea și dezvoltarea lanțului furnizorilor de produse și servicii în conformitate cu standardele internaționale, creșterea locurilor de muncă și menținerea lor pe următorii 30 de ani.

Bogdan Ivan, ministrul Energiei: În ultimii 10 ani, în urma unor decizii, România a ales să scoată din producție aproximativ 56% din producția pe cărbune și gaz, ceea ce a făcut ca azi să importăm aproximativ 22% din energia pe care o consumăm. Suntem nevoiți să căutăm alternative de produse la prețuri foarte bune, iar nuclearul e un astfel de exemplu.

Primele lucrări au început deja cu pregătirea amplasamentului. În cadrul procesului de retehnologizare, Unitatea 1 de la Cernavodă va fi decuplată de la sistemul energetic național timp de 2 ani, între 2027 și 2029, timp în care vor fi înlocuite mai multe echipamente.

Cu Reactorul 1 deconectat, România va fi nevoită să găsească soluții pentru suplinirea celor 700 MW pe care îi producea anual.

Ionuț Purica, expert energie nucleară: Există diverse scenarii, unul din ele poate să fie energia regenerabilă, pentru că au apărut o serie de eoliene, de parcuri fotovoltaice și care pot fi folosite. În același timp, mai avem încă centrale de bază de curbă de sarcină, vorbim de Deva, de Iernut, deci pe gaz. Eu aș da drumul în continuare la niște grupuri pe cărbune care acum sunt oprite.

Centrală Nucleară de la Cernavodă a funcţionat cu două reactoare cu o capacitate totală de 1400 MW. Autorităţile au în plan construirea a încă două unităţi, cu o investiţie de aproape 11 miliarde de euro.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite