Reacții dure ale oficialilor europeni și indignare, după ce Donald Trump a declarat că trupele aliaților NATO nu au fost în prima linie în Afganistan
Reacţii dure ale oficialilor europeni din ţări membre NATO după ce, într-un interviu, Donald Trump a declarat că America ‘nu a primit niciodată nimic’ de la organizaţia-nord atlantică și ‘nu a cerut niciodată nimic’. El a spus că militarii NATO din ţările aliate nu au fost în prima linie în Afganistan. Declaraţiile lui au stârnit valuri de indignare.
Donald Trump a susţinut că trupele NATO, altele decât cele americane, au rămas „în afara frontului” în războiul din Afganistan.
Donald Trump: Am spus întotdeauna că ne înțelegem foarte bine cu NATO, dar am spus mereu: „Ar fi ei acolo dacă am avea vreodată nevoie de ei?” Acesta este cu adevărat testul suprem și nu sunt sigur de asta. Știu că noi am fi fost acolo sau am fi acolo (pentru ei), dar oare ar fi și ei acolo? Să sperăm că asta nu se vă întâmpla niciodată. Nu am avut niciodată nevoie de ei, nu le-am cerut niciodată nimic, știți, vor spune că au trimis niște trupe în Afganistan și au făcut-o, dar au rămas puțin în spate, puțin în afara liniei frontului, dar am fost foarte buni cu Europa și cu multe alte țări.
Declaraţiile lui Donald Trump au stârnit valuri de indignare printre veterani şi în familiile militarilor NATO ucişi în Afganistan.
Prim-ministrul britanic i-a cerut președintelui american să își ceară scuze.
Keir Starmer, premierul Regatului Unit: Vreau să încep prin a aduce un omagiu celor 457 de militari ai forțelor noastre armate care și-au pierdut viața în Afganistan. Nu voi uita niciodată curajul, vitejia și sacrificiul pe care l-au făcut pentru țara lor. Sunt mulți, de asemenea, răniți, unii cu răni care le-au schimbat viața. Așadar, consider remarcile președintelui (Donald) Trump insultătoare și, sincer, îngrozitoare şi nu sunt surprins că au provocat atâta durere celor dragi ai celor care au fost uciși sau răniți şi, de fapt, în întreaga țară.
Şi ministrul apărării din Polonia se arată revoltat de declaraţiile preşedintelui american, iar fostul comandant al forțelor speciale poloneze vrea că Donald Trump să-și ceară scuze.
Trump: “Trupele NATO au evitat linia frontului din Afganistan”. Declarația i-a înfuriat pe britanici
Statele Unite au pierdut aproximativ 2.460 de soldaţi în Afganistan, iar partenerii din NATO au avut sute de victime şi de răniţi. Au fost ucişi 457 de militari britanici, peste 150 de canadieni 90 de francezi, iar Danemarca a pierdut 44 de membri ai forțelor armate.
România a pierdut 27 de militari în Afganistan şi a participat la misiuni încă din 2001, când nu era încă membră a Alianţei Nord Atlantice.

