Reacția MApN privind atacul hackerilor ruşi asupra Armatei Române: A fost depistat în luna martie a anului 2025. Datele vizate au fost unele neclasificate
Ministerul Apărării Naționale a oferit detalii cu privire la atacul hackerilor ruşi asupra Armatei Române. Incidentul din martie 2025 a fost depistat de specialişti şi izolat în 24 de ore. Însă, în acest timp, informaţii din zeci de adrese de email au fost scurse, dar cei din Minister dau asigurări că erau date publice, nicidecum clasificate.
MApN a precizat că incidentul a fost depistat, analizat de structurile competente si izolat în termen de 24 de ore.
”În legătură cu incidentul de securitate semnalat, precizăm că acesta a fost depistat în luna martie a anului 2025 și a presupus compromiterea a câtorva zeci de adrese de email, pentru alte 30 de adrese de email exploatarea nu a avut succes. Incidentul a fost depistat, analizat de structurile competente si izolat în termen de 24h. Datele vizate au fost unele neclasificate, utilizate în mod curent pentru activități administrative și pentru vehicularea unor informații publice, astfel că nu a existat posibilitatea accesării sau exfiltrării de date clasificate”, a transmis MApN.
De asemenea, Ministerul Apărării Naționale a dat asigurări că monitorizează constant infrastructurile proprii și aplică măsuri pentru eliminarea unor eventuale vulnerabilități.
”Pentru a limita apariția unor situații similare în viitor, partea de securitate cibernetică a fost preluată integral la nivel central începând cu luna martie 2026, iar instituția noastră monitorizează constant infrastructurile proprii și aplică măsuri pentru eliminarea unor eventuale vulnerabilități”, arată MApN.

