Reacția lui Nicușor Dan, după ce Guvernul a declarat situație de criză pe piața carburanților
Ordonanţa prin care se declară situaţie de criză pe piaţa ţiţeiului şi a produselor petroliere şi prin care se iau măsuri pentru protecţia consumatorilor a fost adoptată de Guvern, în varianta modificată. O reacţie pe această temă a avut, joi seară, şi preşedintele Nicuşor Dan.
Jurnalist: Domnule Președinte, în contextul adoptării ordonanței de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților, care este impactul real în acest moment al ordonanței? Cum vedeți dumneavoastră că ar putea să ajute consumatorul această ordonanță? Și dacă putem ajunge pe viitor la o raționalizare a carburanților.
Președintele Nicușor Dan: Nu, pe orizontul imediat, nu se pune problema asta, de raționalizare. Și, mai departe, tot ce pot să spun este că o să fie o dinamică. Noi sperăm, bineînțeles, ca traficul prin Strâmtoarea Ormuz să revină la normal și, în felul ăsta, piața mondială de petrol să revină la normal. Dacă nu se va întâmpla asta într-un interval de săptămâni, o să vedem o dinamică, adică o să vedeți întâlniri ale Guvernului cu actorii din piața asta, și măsuri în timp ce lucrurile se întâmplă.
Jurnalist: Dar este de ajuns această ordonanță de urgență? Pentru că analiștii spun că ajută aproape deloc.
Președintele Nicușor Dan: Asta o să vedem în piață, și, în măsura în care nu ajută, Guvernul va fi obligat să reintervină.
Declarația președintelui a fost făcută înainte de a participa la Gala Colegiului Medicilor din România, ‘Medic pentru România. România medicală contează’, când a răspuns la întrebările jurnaliștilor.

