Raport: Hibridele plug-in poluează aproape la fel de mult ca mașinile pe benzină

Hibridele plug-in poluează aproape la fel de mult ca mașinile pe benzină, arată un raport / Profimedia Images
16 October 2025, 09:09 (actualizat 16 October 2025, 09:11)

Analiza a 800.000 de mașini europene a constatat că poluarea reală a hibridelor plug-in este de aproape cinci ori mai mare decât în testele de laborator, conform The Guardian.

Vehiculele hibride plug-in (PHEV) emit aproape de cinci ori mai multe emisii care încălzesc planeta decât arată cifrele oficiale, potrivit unui raport.

Aceste mașini, care pot funcționa atât pe baterii electrice, cât și pe motoare cu ardere internă, au fost promovate de producătorii auto europeni ca o soluție pentru a parcurge distanțe lungi dintr-o singură cursă — spre deosebire de mașinile complet electrice — reducând în același timp emisiile.

Datele arată că PHEV-urile emit doar cu 19% mai puțin CO₂ decât mașinile pe benzină sau motorină, potrivit unei analize realizate de organizația non-profit Transport and Environment. În testele de laborator, acestea erau considerate cu 75% mai puțin poluante.

Cercetătorii au analizat datele din contoarele de consum de combustibil instalate pe 800.000 de mașini înmatriculate în Europa între 2021 și 2023. Ei au constatat că emisiile reale de CO₂ ale PHEV-urilor în 2023 au fost de 4,9 ori mai mari decât cele rezultate în testele standardizate de laborator, în creștere față de de 3,5 ori mai mari în 2021.

„Emisiile reale cresc, în timp ce emisiile oficiale scad”, a declarat Sofía Navas Gohlke, cercetătoare la Transport and Environment și coautoare a raportului. „Această discrepanță se agravează și reprezintă o problemă reală. În consecință, PHEV-urile poluează aproape la fel de mult ca mașinile pe benzină”.

Cercetătorii au atribuit cea mai mare parte a diferenței supraestimării „factorului de utilizare” — raportul dintre kilometrii parcurși în modul electric și distanța totală parcursă. Ei au constatat că doar 27% din distanțele parcurse se fac în modul electric, deși estimările oficiale presupuneau 84%. Comisia Europeană a anunțat două corecții ale acestui factor, ceea ce va reduce diferența, dar nu o va elimina complet.

Chiar și atunci când mașinile circulau în modul electric, analiza a arătat că nivelul de poluare era mult peste estimările oficiale. Cercetătorii au explicat că motoarele electrice nu erau suficient de puternice pentru a funcționa singure, iar motoarele termice ardeau combustibili fosili pentru aproape o treime din distanța parcursă în modul electric.

Patrick Plötz, șeful departamentului de economie energetică la Institutul Fraunhofer pentru Sisteme și Cercetare în Inovație (care nu a fost implicat în studiu), a numit cercetarea „o contribuție extrem de utilă” după ani în care industria auto a susținut că nu există suficiente date pentru a evalua cu exactitate emisiile reale.

„Rezultatele demonstrează, fără nicio îndoială, că diferența dintre consumul oficial și cel real de combustibil al PHEV-urilor și emisiile de CO₂ este mult, mult mai mare decât în cazul mașinilor pe benzină sau motorină”, a spus Plötz. „Orice modificare a politicilor privind PHEV-urile ar trebui făcută cu maximă prudență și ținând cont de aceste date”.

Mașinile hibride au revenit în centrul dezbaterilor politice, în contextul presiunilor exercitate de producătorii auto asupra UE pentru relaxarea țintelor de reducere a CO₂. Interdicția privind vânzarea de mașini noi cu motor cu ardere internă în 2035 a fost ținta unei puternice campanii de lobby din partea industriei auto și a opoziției unor state membre cu sectoare auto puternice.

„Nu trebuie să existe o reducere drastică în 2035”, a declarat cancelarul german Friedrich Merz, după un summit cu industria auto germană aflată în dificultate, promițând să facă „tot ce îi stă în putere” pentru a atinge acest obiectiv. Alți politicieni germani de rang înalt au propus hibridele plug-in ca alternativă.

Cercetătorii au calculat că subestimarea emisiilor PHEV a permis ca patru mari grupuri auto să evite plata a peste 5 miliarde de euro în amenzi între 2021 și 2023, făcând mai ușoară respectarea țintelor de emisii CO₂ la nivel de flotă impuse de UE. În plus, șoferii de PHEV ar plăti cu aproximativ 500 € mai mult pe an la costurile reale de exploatare decât se estimează pe baza testelor de laborator.

„Declarațiile îndrăznețe ale producătorilor despre hibridele plug-in sunt clar departe de realitate”, a spus Colin Walker, analist în transporturi la Energy and Climate Intelligence Unit.

„Consumatorii sunt păcăliți să creadă că, achiziționând un PHEV, protejează mediul și economisesc bani. În realitate, aceste mașini nu sunt cu mult mai bune decât cele pe benzină sau motorină în ceea ce privește combustibilul consumat, emisiile de CO₂ și costurile de utilizare.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite