Raluca are 21 de ani şi organizează tabere gratuite pentru tinerii cu diferite probleme şi dependenţe
Să-i ajute şi pe alţii să scape de vicii şi de gânduri negre – este misiunea unei tinere din Timişoara. La 21 de ani, are o poveste demnă de scenariul unui film. La doar 11 ani a avut probleme cu alcoolul şi cu drogurile, s-a gândit chiar la gesturi extreme, dar şi-a revenit şi de 2 ani organizează tabere gratuite pentru tinerii cu diferite probleme.
Rafting, căţărări, plimbări în aer liber, tot ce înseamnă terapie în aer liber, şi au un rol esenţial în vindecarea traumelor şi dependenţelor, se practică în această tabără din judeţul Bihor. Este un loc unde zeci de tineri reuşesc să depăşească problemele care îi macină şi să scape de anxietate, depresie, dependenţa de alcool, droguri sau jocuri de noroc.
Ideea creării unui astfel de loc i-a venit Ralucăi, în 2022, după ce ani de zile s-a luptat chiar ea să scape de vicii.
Un aspect esenţial al taberei este că toţi voluntarii care participă la acest proiect au avut de suferit în trecut din cauza dependenţelor de acelaşi fel.
Pana in prezent, taberele organizate de Raluca au ajutat peste 100 de tineri din România, Italia sau Anglia, cu vârste cuprinse între 16 şi 30 de ani. Participarea la prima tabără este gratuită.
Mulţi dintre tinerii vindecaţi aleg să revină şi acum lucrează ca voluntari.
Dincolo de încrederea pe care tinerii o dobândesc în tabără, de a vorbi deschis unii cu alţii, fără riscul de a fi judecaţi sau criticaţi, aceştia beneficiază şi de ajutorul de specialitate, în mod gratuit.
Chiar daca începutul este de multe ori un succes, procesul de vindecare este unul de durată, ce se întinde pe ani de zile şi nu sunt excluse recăderi. Important este ca persoana să îşi dorească să îşi schimbe stilul de viaţă şi comportamentul şi să nu se dea bătută. Niciodată.

