Radu Miruță, la TVR INFO: Noi, la USR, vă spun foarte deschis, suntem pregătiți și pentru alegeri anticipate
Președintele Nicușor Dan face primul pas constituțional formal pentru desemnarea unui premier și formarea unui nou guvern. Toate partidele parlamentare au fost invitate, luni, la consultări la Cotroceni. Toate variantele sunt pe masă. Mai puțin conturarea unei majorități. La ce să ne așteptăm? Vom avea sau nu un premier desemnat?
Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării și al Transporturilor, a vorbit despre acest subiect la emisiunea “Culoarele Puterii”, de la TVR INFO. Acesta a precizat că USR merge cu un mesaj clar la consultările de luni, de la Cotroceni: majoritatea care a dat jos guvernul prin moțiune de cenzură să arate că are ce să pună în loc.
“Mesajul pe care noi îl avem este unul fără echivoc și unul clar. A existat o majoritate parlamentară care a dat jos acest guvern. Această majoritate parlamentară trebuie să-și arate continuitatea, că are ce să pună în loc. Dacă această majoritate PSD-AUR ei nu are ce să puna în loc, venim cu variant care a mai rămas. Dacă o majoritate nu poate, hai să încercăm să vedem ce poate un guvern minoritar. Dacă nici un guvern minoritar nu este o condiție acceptabilă de ceilalți parteneri pe scena politică, ne uităm în Constituție.
În Constituție spune alegeri anticipate. Noi, la USR, vă spun foarte deschis, că suntem pregătiți și pentru alegeri anticipate. Ne întoarcem la popor. O situație în care în România ar bălti o decizie. Am auzit variante de guvern tehnocrat. Acum vă spun doar părerea mea. După ce am trecut prin trei ministere și unde am văzut că e extrem de mult loc de a se face bine. Înainte de a intra în guvern, mă gândeam că nu sunt prea multe de făcut. Nu. Sunt foarte multe de făcute cu efect pentru oameni. Dar trebuie o forță politică care să poată impune aceste schimbări usturătoare. Usturătoare pentru un singur motiv. Că obișnuința de 25, de 30 de ani era alta. Aia este usturimea. Nu costă. Ba dimpotrivă, economisește bani, ridică nivelul de performanță, pune oamenii buni la locul lor. Dar trebuie să ai o forță politică care să poată impune asta.
Dacă trage unul de un capăt al sforii și unul de capătul celălalt al sforiei, vom consuma energie și unii și alții. Dar sfoara va rămâne pe loc. Sau va înaintea dacă unii suntem un pic mai puternici. Un guvern tehnocrat eu cred că nu o să aibă putere să schimbe aceste decizii majore. Va ține o chestiune așa amorțită în care România nu va avansa pe parcursul de schimbări cu nimic în doi ani de zile. Decât să mai pierdem doi ani în care să băltim, fără a structura corect țara asta pe drumul cinstit, mai bine ne întoarcem la popor și încercăm să spunem în fiecare ce am făcut, cum am văzut că se pot face lucrurile bine, sperând că poporul va debloca ceea ce politicul nu poate. Asta e o problemă politică, cu lipsa unui guvern. O problemă politică că trebuie să aibă tot o soluție politică”, a spus Radu Miruță.
Președintele Nicușor Dan exclude în continuare scenariul alegerilor anticipate, declarându-se convins că se va contura o majoritate „pe o soluție” pentru formarea noului Guvern.
„În timp ce unii au spart geamurile la casă și au început să dea tare drumul la muzică, deranjând vecinii, noi suntem acolo și ne facem temele în continuare, chiar și în vacarmul ăsta. Eu vă recunosc că muncesc mai mult decât în acest guvern interimar. Sigur, s-au suprapus și problemele de la Ministerul Transporturilor. Dar nu e ca și cum am abandonat dacă a picat guvernul în Parlament. Ne facem treaba în fiecare zi foarte intens. (…) Guvernul este emanația unei majorități. A fost o majoritate USR-PNL-UDMR-PSD, care în luna iunie a anului trecut a generat acest guvern. S-a conturat, s-a degajat o altă majoritate PSD-AUR, care a picat acest guvern. Deci astăzi, lanterna unei majorități este în echipa PSD-AUR”, a precizat Miruță.

