Puțini turiști la munte, în lipsa zăpezii. Unde s-a deschis sezonul de schi
Fără zăpadă sunt puțini turiști care merg în aceste zile la munte, chiar dacă administratorii de pârtii fac eforturi să înceapă totuşi sezonul de schi. Pe Valea Prahovei pot fi folosite doar pârtiile pentru începători din Azuga și, în curând, și din Predeal.
La Azuga, sezonul de schi a putut fi deschis doar cu zăpadă artificială și după ce temperaturile au scăzut peste noapte cu câteva grade sub pragul de îngheț. S-au putut amenaja doar două pârtii de începători: Sorica și Cazacu.
Și la Predeal, tunurile de zăpadă funcționează la capacitate maximă noaptea, atunci când temperaturile sunt sub zero grade.
În Poiana Brașov funcționează un sistem complex care produce zapadă artificială cu zeci de tunuri fixe și mobile. Funcționează doar la temperaturi cu minus.
Dar, în ultima săptămână, a fost mai frig în orașul Brașov decât pe muntele Postavaru. Până acum s-au obținut mici grămezi de zăpadă de care au profitat doar cei care preferă săniușul.
Fără zăpadă și hotelurile au probleme. Pe Valea Prahovei mulți turiști și-au anulat rezervările, în special acolo unde nu există și pachete cu activități de agrement alternative.
Situația s-ar putea schimba de Revelion, când turiștii caută petrecerile. În plus, la munte sunt anunțate ninsori.

