Punctul de trecere Rafah din Gaza rămâne închis, în timp ce disputa privind ostaticii decedați continuă
Punctul de trecere Rafah dintre Egipt și Gaza rămâne închis camioanelor și persoanelor, deoarece disputa privind returnarea ostaticilor decedați continuă, scrie CNN.
Punctul de trecere urma să fie deschis traficului civil în ambele direcții, ca parte a acordului de încetare a focului, dar Coordonatorul Activităților Guvernamentale din Teritoriile Israelului (COGAT) a declarat joi că data deschiderii „va fi anunțată ulterior”.
Deși înregistrarea video a Reuters a arătat camioane aliniate la punctul de trecere Rafah, COGAT a declarat că punctul de control este doar pentru trecerea persoanelor.
„Trebuie subliniat faptul că ajutorul umanitar nu va trece prin Punctul de Trecere Rafah. Acest lucru nu a fost niciodată convenit în nicio etapă”, a declarat COGAT într-un comunicat. „Pregătirile pentru deschiderea Punctului de Trecere Rafah pentru circulația persoanelor sunt în desfășurare, în deplină coordonare între Israel și Egipt, în conformitate cu acordul semnat.”
În schimb, ajutorul umanitar a trecut în Gaza prin punctele de control din Israel. Dar, în loc de cele 600 de camioane convenite, doar 300 au intrat miercuri, potrivit unui oficial israelian, ca o modalitate de a face presiuni asupra Hamas pentru a preda corpurile mai multor ostatici decedați.
Între timp, Israelul ia în considerare măsuri suplimentare împotriva Hamas, cum ar fi mai multe restricții privind ajutorul sau reocuparea coridorului Netzarim, care împarte Gaza în nord și sud.

