Protestele fermierilor se extind în Europa. Agricultorii francezi amenință să blocheze Parisul
Cel puțin o mie de tractoare au blocat centrul capitalei lituaniene Vilnius. Agricultorii spun că taxele și regulile impuse de guvern îi bagă în faliment. În Franța, unde protestele au început deja de o săptămână, fermierii devin din ce în ce mai furioși. Ei cer executivului de la Paris să ia măsuri concrete, imediat altfel vor bloca Parisul.
Zeci de tractoare au încercuit clădirea parlamentului de la Vilnius și proteste similare au avut loc în mai multe orașe importante ale acestei țări baltice. Lista nemulțumirilor este lungă, dar cele mai recente se refera la creşterea accizei la GPL, renunţarea la reducerea taxei de drum, impunerea refacerii pajiştilor permanente.
Furia fermierilor francezi crește de la o zi la alta. Federațiile din agricultură amenință că vor bloca Parisul, dacă guvernul nu va lua măsuri concrete. Ei cer protecţie faţă de importuri, schimbarea normelor agricole, susţinerea statului pentru taxe considerate prea multe și prea mari.
În mai puțin de zece ani, Franța a pierdut o cincime din fermele sale, reprezentând peste 100.000 de profesioniști. Acest declin poate fi explicat prin condiții de muncă din ce în ce mai dificile, cuplate cu scăderea puterii de cumpărare.
Agricultorii francezi cer Guvernului măsuri concrete pentru că, spun ei, s-au săturat de promisiuni. Fermierii amenință că vor bloca Parisul, dacă cererile lor nu vor fi rezolvate.
Sindicatele fermierilor denunță numărul tot mai mare de restricții, cum ar fi însămânțarea la o dată fixă în ciuda vremii, punerea deoparte a 4% din pământ și declararea îngrijirii acordate animalelor.

