Protestele din Serbia se extind. Studenţii au ocupat o intersecţie din Belgrad
Protestele din Serbia se extind. Demonstranţii au trecut la blocarea unei artere principale din Belgrad, chiar în faţa clădirii Comisiei Electorale. De 17 zile, Opoziţia şi Societatea civilă contestă, în stradă, rezultatul alegerilor parlamentare, câştigate de partidul preşedintelui Aleksandar Vucic. Protestatarii acuză puterea de fraudare a scrutinului.
Vârful de lance al protestelor din Serbia sunt mişcările studenţeşti. Tinerii au ocupat o intersecţie din Belgrad, în faţa Comisiei Electorale Centrale. Şi-au instalat corturi, şi-au adus mâncare şi spun ca nu vor nimic altceva decât repetarea alegerilor.
Protestatarii cer Comisiei electorale procesele verbale de la toate secţiile de vot, care, spun ei, dovedesc frauda.
Scrutinul parlamentar a avut loc pe 17 decembrie şi, potrivit rezultatelor oficiale partidul preşedintelui Vucic, socialist, a obţinut cele mai multe voturi.
Alegerile sunt contestate de partidele din Coaliţia Serbia împotriva violenţei, alcătuită din ecologişti, formaţiuni de centru şi de dreapta.
În această seară are loc un amplu protest, atât la Belgrad, cât şi în alte oraşe mari din Serbia. Autorităţile au anunţat că vor fi luate măsuri speciale de securitate, pentru a evita repetarea violenţelor de acum o săptămână, când manifestanţii au forţat intrarea în primăria din Belgrad.

