Proteste în mai multe oraşe din ţară declanşate de măsurile economice anunţate de guvern

27 August 2025, 12:22 (actualizat 27 August 2025, 19:34)

Proteste în mai multe oraşe din ţară declanşate de măsurile economice anunţate de guvern.

Sindicalişti din Învăţământ, Sănătate şi din serviciile publice au ieşit să picheteze prefecturile.

Ei spun că sunt nemulţumiţi de măsurile de austeritate şi cer respectarea drepturilor angajaţilor, dar şi salarii care să asigure coşul minim de consum.

La Constanţa iau parte la protest inclusiv lucrători portuari, în timp ce la Ploieşti s-au alăturat demersului angajaţii din domeniul energiei.

„Suntem în faţa Prefecturii, în timp ce colegi de-ai mei sunt în a 19-a zi de protest în faţa Ministerului Educaţiei. (…) Legea 141 ne-a pus deja capac, nu mai putem merge mai departe. Ca oameni vechi în sistem ştim sigur că această lege va duce la deteriorarea învăţământului în continuare, nu la creşterea calităţii învăţământului. (…) Suntem în a 19-a zi de protest şi vom protesta în continuare – avem un calendar fix până pe 8 septembrie, când vom organiza un mare miting în Bucureşti (…), undeva între 25.000 – 30.000 de oameni sperăm. Nici după această dată nu vom abandona şi speranţa  (…) la noi nu va muri niciodată”, a declarat preşedintele Sindicatului „Şcoala Prahovei”, Ionuţ Duţă.

Se cer, printre altele, măsuri de reducere a impactului asupra angajaţilor şi economiei în contextul deficitului excesiv şi creşterea valorii maximale a tichetelor de masă la 45 lei.

Şi la Braşov, peste 150 de persoane, membri ai sindicatelor aparţinând CNS Cartel Alfa Braşov, au participat, miercuri, în faţa Palatului Administrativ, la o acţiune de protest împotriva măsurilor legislative adoptate în ultima vreme de Guvern în domeniul social şi economic.

Liderul Cartel Alfa Braşov, Fănică Gabor, a precizat pentru AGERPRES, că sindicaliştii au depus la Instituţia prefectului o listă cu revendicări, ei cerând un salariu minim decent, pensii echitabile pentru toţi cetăţenii, ‘nu discreţionare, pentru unii mari, pentru alţii mici’, dar şi respectarea legislaţiei române privind încheierea contractelor de muncă, ‘pentru că guvernanţii intră cu picioarele în relaţiile dintre angajator şi angajat’.

‘Guvernanţii au decis să ia bani de la noi, de la cetăţeni, fără să ţină cont că şi ei sunt cetăţeni ai României. Să ia în primul rând de la ei înşişi, că ei au adus ţara în haosul acesta, să plătească ei primii şi apoi plătim şi noi. Tot auzim ‘austeritate, austeritate’. Să înceapă cu ei şi apoi să plătim şi noi, cu parlamentarii, cu instituţiile care cheltuie bani, nu cu cetăţeanul de rând, cu pensionarii, cu mamele care sunt în concediu de creştere a copilului. Mesajul cu care am venit astăzi şi vrem să li-l transmitem este că nu suntem de acord cu modul în care fac ei politică. Guvernanţii nu au un dialog real cu noi, aşa cum prevede legea, ca deciziile să se ia în comisiile de dialog social. Un parlamentar are 7.000 de euro sumă forfetară pe care nu poate să o justifice, sunt oameni în consiliile de administraţie ale companiilor naţionale care iau pentru o şedinţă mai mult decât un angajat pe lună, despre asta este vorba’, a declarat Fănică Gabor.

Conform acestuia, următoarea acţiune de protest a Cartel Alfa în Braşov se va desfăşura pe 10 septembrie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite