Protest la Milano față de prezența agenților ICE la Jocurile Olimpice de iarnă
Sute de italieni au ieșit în stradă la Milano, revoltați că la Jocurile Olimpice de iarnă vor fi trimiși agenți ai Serviciului american pentru Imigrație și Vamă.
Deși agenții ICE care vor fi detașați aici nu fac parte din aceeași unitate cu cei care desfășoară acțiuni de represiune în orașele americane, toată Italia a reacționat negativ la această veste.
Protestul a atras membri ai Partidului Democrat, sindicate și organizații antifasciste, care spun că prezența agenților federali contravine valorilor italiene de pace și drepturi ale omului.

